• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Subvenția APIA pentru porumb siloz – cuantum de 195,22 de euro la hectar. Plăți urgente!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Subvenția specială pentru porumb siloz – cuantum de 195,22 de euro la hectar. Plăți urgente! Fermierii vor primi o subvenție de 195,22 euro/hectar pentru PD-26 – Sprijin cuplat pentru venit-Porumb pentru siloz. Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a finalizat calculul pentru această schemă așteptată de fermieri iar suma rezultată este cea minimă prevăzută în Planul Național Strategic (PNS).

    APIA a fixat subvenția pentru PD-26 – Sprijin cuplat pentru venit-Porumb pentru siloz la un cuantum de 195,22 euro/hectar, care se va achita pentru campania de plăți din 2024. Fermierii urmează să primească în perioada următoare banii, data limită pentru finalizarea plăților fiind data de 30 iunie.

    Citiți și: Subvenția APIA pentru porumbul siloz – în aer. Fermierii se tem că vor pierde banii pe suprafață

    APIA va plăti 195,22 euro/hectar pentru porumbul siloz, cuantumul minim din PNS 

    Conform informațiilor obținute de Agrointeligența-AGROINTEL.RO, APIA a fixat cuantumul pentru PD-26 – Sprijin cuplat pentru venit-Porumb pentru siloz la suma de 195,22 euro/hectar, această sumă fiind cea minimă prevăzută în Planul Național Stragic (PNS). Așa cum publicația noastră a informat deja, schema pentru siloz a creat dificultăți în  ceea ce privește cuantumul pe hectar, având în vedere că suprafața solicitată la plată a depășit-0 cu mult pe cea estimată în PNS, unde se ”miza” pe 20.000 de hectare și un buget alocat de 4.600.000 euro.

    Petru a nu micșora cuantumul sub cel minim prevăzut în PNS, MADR a decis să realoce pentru pentru PD-26 – Sprijin cuplat pentru venit-Porumb pentru siloz suma de 6.539.044 euro.

    Citiți și: Subvenții APIA. Sprijinul cuplat pentru porumb siloz – condiții, plăți la hectar

    Termenul limită pentru plățile APIA este 30 iunie 

    Plata pentru porumbul siloz trebuie făcută de APIA până la 30 iunie astfel că agenția mai are la dispoziție mai puțin de două săptămână să efectueze plățile. Subvenția pentru porumb siloz se achită din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA) iar plata se face în lei, la cursul de schimb valutar de 4,9753 lei/euro. Astfel, direct în conturi fermierii vor primi 971,27 lei pe hectar, echivalentul celor 195,22 euro/hectar.

    Te-ar mai putea interesa

    Ultima fermă de vaci de lapte de lângă București își reduce efectivul. Dr. Mihai Petcu: „N-am cui să vând laptele, nici animalele” DNA: Cristina Trăilă, urmărită penal. Miza: schimbarea șefului DSVSA Vaslui și despăgubiri de 3 milioane de euro Preț teren agricol în Germania. Un hectar de pământ se apropie de 100.000 de euro Presa de la Kiev: Cerealele din Ucraina NU au prioritate în portul Constanța. Unele terminale primesc mai întâi marfa românească Ai cumpărat teren cu chitanță de mână? Cum se obține titlul de proprietate pe acea suprafață

    Ultimele știri

    Plan masiv de intervenție în ferme! Peste 355.000 de oi și capre, vizate de controalele ANSVSA Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii. Grâul și porumbul – pe creștere, rapița și floarea-soarelui se depreciază Fermierii – subvenție de 50% din costul asigurărilor. Noile condiții pentru culturi și animale prin DR-31 Agro Fest Connect 2026. Fermierii, companiile și specialiștii din agribusiness se întâlnesc în câmp la Rediu, pe 2 septembrie! Semnal de alarmă: Micii fermieri care au solarii de lemn nu pot accesa cei 50.000 de euro/fermă de la 1 septembrie