• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ucrainenii își fac propria APIA prin care fermierii vor încasa subvenții de la UE

    Violina Gorcinschi-Jitaru – Agrointeligența

    Ucrainenii își creează propria APIA. Ucraina a început demersurile de a înființa o Agenție de Plăți, care va gestiona sprijinul financiar oferit fermierilor conform standardelor UE. Acest pas aduce sectorul agricol ucrainean mai aproape de Politica Agricolă Comună (PAC). Procesul are loc prin transformarea Fondului de Stat Ucrainean pentru Sprijinirea Agriculturii.

    Ucraina se apropie cu pași siguri de integrarea în Uniunea Europeană. Kievul a început procesul de armonizare a legislației cu reglementările UE, pentru a-și asigura integrarea în blocul european. Acum, a început demersurile pentru crearea unei Agenții de Plăți, echivalentă Agenției de Plăți și Intervenții în Agricultură (APIA) din țara noastră. Aceasta este o condiție crucială pentru ca fermierii ucraineni să primească ajutor financiar din partea UE.

    Bani europeni pentru fermierii ucraineni (foto: farmweekly.com)

    Ucrainenii își creează propria APIA

    Ucraina a început să creeze o Agenție de Plăți care va administra sprijinul financiar pentru fermieri în conformitate cu standardele Uniunii Europene. Declarația a fost făcută de ministrul Agriculturii, Vitali Koval, pentru Interfax-Ucraina, citată de Kurkul.com. Potrivit acestuia, lansarea Agenției de Plăți este un pas strategic pentru integrarea Ucrainei în PAC. De asemenea, este o condiție cheie care va permite fermierilor să primească finanțare din fonduri europene.

    Citește și: Ucraina armonizează legislația națională privind OMG-uri cu legislația UE

    „Crearea Agenției de Plăți este o investiție în viitorul agricol al Ucrainei. Acesta este un mecanism real care va permite fermierilor să primească un sprijin stabil, transparent și direcționat, conform normelor europene”, a declarat Vitaliy Koval.

    Agenția va îndeplini funcții cheie:

    – informarea fermierilor;
    – primirea și verificarea cererilor;
    – calcularea cuantumurilor sprijinului;
    – efectuarea plăților;
    – păstrarea evidenței, monitorizarea și controlul utilizării fondurilor.

    Citește și: Ucraina construiește peste 400 de silozuri de cereale care vor fi închiriate fermierilor

    Instituția este planificată să fie creată prin transformarea Fondului de Stat Ucrainean pentru Sprijinirea Agriculturii. Proiectul de lege relevant a fost deja adoptat de Rada Supremă în primă lectură.


    Te-ar mai putea interesa

    Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! AgroReclamații. ”Împărțeala” unei primării pentru pășunea comunală îi face pe ciobani să se taie cu cuțitele pe câmp Fermă cu stație antigrindină în curte – lovită puternic de gheață: ”Recolta este distrusă 80-95%” UPDATE: Focar de antrax confirmat în România la o bovină ce figurează cu vaccinări în ultimii doi ani Șeful APIA: Fermierii care mai au de încasat subvenții pe hectar și animale!

    Ultimele știri

    Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat E oficial: buget pentru compensarea fermierilor afectați de scumpiri și avans mai mare la subvenția APIA Șeful ANSVSA – apel către oieri: Opriți imediat comerțul clandestin de ovine și caprine! Riscăm blocarea totală a exporturilor! Peste 85% dintre companiile agricole vor acces la date despre piață, consum și inputuri – sondaj AGXecutive