• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Alicantus, grâul de la Rodbun, arată impecabil în 2025

    Adrian Radu – Agrointeligența

    Specialiștii Rodbun sunt cu ochii pe lanurile de grâu, care arată excelent în această perioadă. Iar recoltele se anunță foarte bune. Unul dintre vedetele sezonului este Alicantus, soiul care îi încântă pe patiseri, promite producții spectaculoase și profituri importante pentru fermieri.

    Soiul Alicantus, aflat în portofoliul Rodbun Fertillia, a trecut cu bine peste capriciile primăverii și se apropie de perioada de recoltare în condiții excelente. “Alicantus este un soi premium, timpuriu, potrivit pentru patiserii. Fermierii care îl vor cultiva vor avea un preț sigur la recoltare. Beneficiul fermierilor va fi o recoltă sigură și la un preț corect”, a explicat Sebastian Jitcovici, Reprezentant tehnic Rodbun. Alicantus este de genetică austriacă, aristat, cu rezistență foarte mare la iernat, secetă și cădere.

    Calitățile de panificație ale lui Alicantus sunt excelente. “Soiul Alicantus are un conținut de gluten de peste 34%, iar masa o mie de boabe este mai mare de 44 grame, caracteristici ce garantează fermierilor un preț mai mare la vânzarea producției”, a completat Sebastian Jitcovici.

    Calități Alicantus

    Gluten: >31

    Masă hectolitrică: 80-83

    Potențial de producție: >6.7 tone/ha

    Densitatea recomandată de specialiștii Rodbun la semănat este de 350-400 boabe germinabile pe metru pătrat, adică o doză de 180-200 kg/ha. Toate detaliile despre Alicantus se găsesc pe www.rodbun.ro și www.fertillia.ro.

    Te-ar mai putea interesa

    DNA confirmă trimiterea în judecată a șefilor APIA și ANF. Adrian Pintea și Romeo Șoldea, suspendați din funcție Încep controale la fântâni! Decizie pentru depistarea consumului abuziv de apă Un mare trader își suspendă activitatea în Ucraina: ”Prezintă riscuri extrem de mari pentru viața angajaților companiei” ANM anunță două zile cu furtuni și vijelii. Cod galben pentru mai multe județe din țară O cunoscută afacere de familie s-a închis după 16 ani: „Nu lipsa clienților ne-a pus la pământ, ci administrația”

    Ultimele știri

    Samsarii de pepeni, lăsați fără marfă și fără mașini. Amenzi de 7.500 de lei APIA a început plata subvenției anuale de 100 de euro pe hectar. Termen final: 31 august Vot în Parlament pentru subvențiile crescătorilor de animale. Când ajung banii la fermieri Serviciul mobil de curățare și tratare a semințelor, direct în ferma ta. Un serviciu de la Soufflet Agro România Protestul oierilor continuă! O parte dintre fermieri au rămas în București și amenință cu blocaje în țară dacă șeful ANSVSA nu este demis