• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ilie Bolojan – premier desemnat de către președintele Nicușor Dan. ”Este persoana cea mai potrivită”

    agrointeligenta.ro

    Președintele Nicușor Dan l-a desemnat astăzi, vineri – 20 iunie, pe liderul interimar al PNL, Ilie Bolojan, pentru funcția de prim-ministru.

    Ilie Bolojan, președinte interimar al PNL, a fost desemnat de Nicușor Dan să formeze următorul guvern cu care va merge în Parlament pentru a primi votul de învestitură. Nominalizarea pentru funcția de prim-ministru a fost anunțată acum de președinte într-o declarație de presă la Palatul Cotroceni.

    „Urgența pentru România este relansarea economică, dar, ca să ai o relansare economică, trebuie să ai o bază solidă. Și pentru asta, trebuie să muncim și responsabilitatea este a Guvernului și a coaliției care îl sprijină. E nevoie să corectăm deficitul financiar pentru a pune bazele pentru ca economia românească, cu tot potențialul pe care îl are, să poată să se dezvolte și să aducă prosperitate pentru români. Domnul Ilie Bolojan este persoana cea mai potrivită să facă ajustările necesare în aparatul statului român. Este o persoană care, în pozițiile pe care le-a avut, de primar, de președinte al Consiliului Județean, a dovedit, pe de o parte, că știe să reducă și să eficientizeze cheltuielile, pe de altă parte are o viziune de dezvoltare. Este persoana cea mai potrivită și va avea în mine un partener”, a declarat Nicușor Dan.

    ”Sunt conștient de marea responsabilitate pe care mi-o asum, datorită situației dificile în care se găsește țara noastră, ca efect al crizei bugetare îndelungate. Începând din această după-amiază, voi continua discuțiile cu partidele politice pentru asigurarea unei majorități parlamentare, pentru definitivarea Guvernului și a programului de guvernare. În aceste acțiuni, voi urmări trei direcții. Să punem ordine în finanțele țării, să lucrăm pentru o bună guvernare care să creeze condiții de dezvoltare în România și, prin tot ceea ce facem, nu în ultimul rând, să arătăm respectul cuvenit românilor. Și știu că nu va fi o întreprindere ușoară, dar am convingerea că împreună cu Președintele României, cu oamenii responsabili din partidele politice și bazându-ne pe cetățenii țării noastre, putem trece de această situație dificilă și repune România pe un drum bun”, a spus și Ilie Bolojan imediat după nominalizare.

    Desemnarea lui Ilie Bolojan pentru postul de prim-ministru vine la capătul a aproape patru săptămâni de negocieri între președinte și PSD, PNL, USR, UDMR și grupul minorităților naționale pentru formarea viitorului guvern. Participarea la guvernare a celor patru partide nu este încă oficială, PSD urmând să convoace un referendum intern privind intrarea sau nu la guvernare.

    Discuțiile între PSD, PNL, USR și UDMR pentru formarea Guvernului, dar și pe un pachet de măsuri fiscale pentru reducerea deficitului bugater au început în 28 mai.

    Te-ar mai putea interesa

    O cunoscută afacere de familie s-a închis după 16 ani: „Nu lipsa clienților ne-a pus la pământ, ci administrația” ANM anunță două zile cu furtuni și vijelii. Cod galben pentru mai multe județe din țară Maersk și-a suspendat operațiunile în portul Chornomorsk. Transporturile, redirecționate către Constanța Piața cerealelor – între cotații și realitate. Fermier: Cei care cumpără îmi închid telefonul când le spun cât e prețul la bursă Piața cerealelor, la zi. Tunisia plătește cu 25 dolari mai mult ca în iunie iar grâul românesc va fi tot mai căutat

    Ultimele știri

    Satul fără vaci. Mărturia unui antreprenor: „Au trebuit doar 20-30 de ani ca nimeni să nu mai crească animale” Protestul oierilor a fost aprobat! 5.000 de ciobani vin joi la București în fața ANSVSA și a Guvernului Republica Moldova a declarat stare de alertă energetică: dependența de motorina din România a creat blocaje Tánczos Barna: 4.000 de fermieri nu și-au primit integral subvențiile APIA. „Este o întârziere de nepermis” Vești bune pentru fermieri despre plata subvenției APIA la motorină