• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermierii vor vedea performanță și protecție la hibridul de rapiță Darling, de la Agrii România

    Adrian Radu -

    Performanță și protecție în orice condiții de cultură – sunt doar două din calitățile hibridului de rapiță Darling, din portofoliul Agrii România. Darling și-a arătat potențialul în toată țara și este o alegere inteligentă pentru campania de toamnă 2025.

    Rapița ocupă tot mai multe hectare pe cuprinsul României. Posibilitatea unor producții ridicate și prețurile bune la valorificare i-au convins pe fermieri să aleagă această cultură. Iar portofoliul Agrii România le oferă cele mai bune variante. Una dintre acestea este Darling, un hibrid de genetică Biocrop.

    Darling este un hibrid creat special pentru fermieri care-și doresc performanță și protecție în orice condiții de cultură. Vorbim despre un hibrid cu gena de rezistență la Phoma RLM7+, care oferă o rezistență genetică superioară acestei boli. Vorbim despre rezistență la TuYV, unul dintre cei mai periculoși inamici ai culturii de rapiță. Bineînțeles, sclerotinia, toleranță ridicată”, a explicat Viorel Dincă, Manager tehnic Semințe Agrii România.

    Darling are maturitate semi-timpurie și vine cu o creștere foarte bună în toamnă și o capacitate excelentă de regenerare după sezonul rece. Un avantaj care-i poate face pe fermieri să aleagă Darling pentru următoarea campanie de toamnă este și conținutul de ulei. Acesta este cuprins între 46-48%.

    Hibridul Darling este o soluție ideală pentru fermerii din România. ”Pentru o cultură sănătoasă de rapiță, sigură și profitabilă, alege cu cap. Alege un hibrid testat de către noi și adaptat nevoilor din ferma ta. Alege performanța cu Darling. Alege echipa de vânzări Agrii și colegii mei vor fi alături de tine cu informații tehnice și cu sămânța destinată înființării culturii”, este mesajul lui Viorel Dincă spre fermierii din România.

    Contactați reprezentanții Agrii din zona dumnevoastră și solicitați oferta de preț: www.agrii.ro.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Legumicultorul Mihai Chesnoiu a rămas cu 60.000 de salate nevândute: ”Cea de import este bună la 100 de grame, a noastră nu este”  Județul unde un hectar de teren arabil s-a vândut cu 280.000 de euro. Șef DAJ: ”Fenomenul apare tot mai des” Lege nouă: Fermierii care au datorii la bugetul local nu vor mai putea lua subvenții de la APIA

    Ultimele știri

    Sulfoprill – îngrășământul aplicat și în perioadele de îngheț, pentru a asigura succesul culturii de rapiță Un grup de fermieri din Buzău reînvie tradiția locală a culturii de sfeclă de zahăr: ”Am făcut contract cu fabrica de la Luduș” ANM: Iarnă aspră la final de săptămână. Ninsori, ger și polei în mai multe regiuni