• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Florin Barbu, anunț despre interzicerea exportului de animale vii

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Interzicerea exportului de animale vii din România ”nu se va întâmpla” a dat asigurări ministrul Agriculturii, Florin Barbu. Șeful de la Agricultură a menționată că țările care susțin acest lucru nu au suficiente voturi în Consiliul de miniștri.

    Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, nu crede că o eventuală interzicere a exportului de animal vii este posibilă. Acesta a precizat că România stă foarte bine la exporturile de ovine, numai în 2024 plecând din țară 5 milioane de capete.

    Citiți și: ANSVSA – veste bună pentru oieri: Exportul de ovine/caprine către țările terțe continuă fără restricții! Exportul de carcasă, liber și în UE!

    Florin Barbu nu crede că exportul de animale vii va fi posibil 

    Ministrul Agriculturii a specificat astăzi că nu cred în posibilitatea unei interziceri a exportului de animale vii din România. ”Exportul de animale vii nu cred că se va întâmpla pentru că nu au majoritate ca și vot în Consiliul de miniștri, la nivelul miniștilor ai Agriculturii să treacă acest proiect”, a spus ministrul într-un interviu acordat pentru DcNews.ro.

    Citiți și: Primele măsuri pe care ministrul Agriculturii, Florin Barbu, le-a agreat cu premierul Ilie Bolojan

    România a exportat anul trecut 5 milioane de ovine 

    Potrivit ministrului Agriculturii, cel mai bine România a stat anul trecut la exportul de ovine, sector de unde s-au trimis anul trecut 5 milioane de capete în 2024.

    ”Cea mai bună ovină este din România. Țările din Orientul Mijlociu mănâncă oaie românescă. 5 milioane de ovine am exportat anul trecut. Anul acesta vor fi mai multe, pentru că, de anul trecut, am început un program și-n sectorul ovin, vom crește șeptelul de ovine. La acest nivel de 5 milioane de capete, pe care le exportăm în viu, ne trebuie unități foarte mari de abatorizare. Sunt discuții cu fondurile de investiții care să fie pe teritoriul României și să asigure abatorizarea, conform tradiției koșer sau halal”, a mai arătat Florin Barbu.


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Un primar a plantat de la zero 146 de hectare de pădure cu fonduri din PNRR Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii

    Ultimele știri

    Moment istoric: USAMV București și Ministerul Mediului au semnat Pactul Național pentru Mediu de Ziua Mondială a Mediului Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești S-a deschis „De aici, de aproape. Din Muntenia” – târg cu produse locale românești la Carrefour Băneasa Litrul de lapte – 70 de bani în ferme și 2,4 lei în rapoartele oficiale. Daniel Buda cere explicații Furtunile pun stăpânire pe țară: Cod Galben de ploi și vijelii în mai multe regiuni