• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Sondaj: Agricultura, a doua cea mai respectată profesie, după cea de doctor

    Violina Gorcinschi-Jitaru – Agrointeligența

    Agricultura, a doua cea mai respectată profesie. Conform unui sondaj recent, fermierii sunt a doua cea mai respectată profesie din Marea Britanie. Însă respectul pentru fermieri nu este suficient.

    După cum relatează revista South West Farmer, fermierii sunt a doua cea mai respectată profesie din Regatul Unit, potrivit unui sondaj realizat de Uniunea Națională a Fermierilor (NFU). Pentru al treilea an consecutiv, acest lucru demonstrează cât de populari sunt fermierii și producătorii în Marea Britanie. NFU comentează cifrele, demonstrând un sprijin public neclintit pentru aceștia. Sondajul a fost realizat cu ocazia „Zilei pentru o Agricultură Britanică”, potrivit Agrarheute.

    Agricultura, a doua cea mai respectată profesie

    Britanicii îi apreciau pe fermieri „pentru că produc alimente de înaltă calitate, cresc animale și protejează zonele rurale – adesea în ciuda condițiilor meteorologice extreme și a presiunilor economice”, potrivit NFU. Asistentele medicale se aflau pe primul loc, înaintea fermierilor.

    Sondajul NFU a constatat:

    Sondaj privind opinia față de profesia agricolă (foto: stockcake.com)

    Producția alimentară și contribuția agriculturii la protecția mediului

    De Ziua Agriculturii Britanice, NFU solicită guvernului să recunoască acest sprijin public continuu și să îl abordeze cu politici care să valorifice cu adevărat producția alimentară internă și contribuția agriculturii la protecția mediului, declară asociația fermierilor.

    Agricultura din Regatul Unit este fundamentul celui mai mare sector manufacturier al țării – cel al alimentelor și băuturilor – care valorează peste 150 de miliarde de lire sterline pentru economie și susține peste patru milioane de locuri de muncă. Așa cum sărbătorim pe bună dreptate puterea sectorului nostru alimentar și al băuturilor, trebuie să sărbătorim și să investim și în oamenii care fac acest lucru posibil: fermierii și producătorii noștri”, a declarat președintele NFU, Bradshaw.

    Citește și: Fermierii ”de hobby”, în noua PAC. Liliana Piron, LAPAR: Vor avea drepturi egale cu fermierii ”de carieră”

    Vremuri grele: Provocări tot mai mari pentru fermieri

    În ciuda acestui sprijin public, însă, mulți fermieri și producători se confruntă cu provocări tot mai mari.

    „Ferma medie este îndatorată semnificativ doar pentru a se menține pe linia de plutire, în timp ce aproape jumătate din toate fermele sunt arendate și le lipsește cel mai valoros bun – terenul pe care îl cultivă”, potrivit NFU.

    Având în vedere că vârsta medie a unui fermier britanic se apropie acum de 60 de ani, investițiile pe termen lung și planificarea succesiunii devin din ce în ce mai dificile.

    Citește și: Fermier activ la 99 de ani și cu subvenție APIA pentru 1,83 ha de teren

    Sunt necesare măsuri urgente pentru a îmbunătăți profitabilitatea fermelor, a proteja producția alimentară internă și a asigura standarde comerciale echitabile. Aceasta este singura modalitate de a asigura viitorul agriculturii britanice.

    Te-ar mai putea interesa

    Un fermier a fost obligat să își distrugă livada după ce a oferit fructe gratuit Ai cumpărat teren cu chitanță de mână? Cum se obține titlul de proprietate pe acea suprafață Preț teren agricol în Germania. Un hectar de pământ se apropie de 100.000 de euro A investit într-o seră hidroponică de căpșuni, iar acum caută specialistul care să pornească producția Șeful ANSVSA, mesaj pentru oierii care pregătesc protestul din 15 septembrie: „Vreau să nu mai vândă animale fără certificat”

    Ultimele știri

    Semnal de alarmă: Micii fermieri care au solarii de lemn nu pot accesa cei 50.000 de euro/fermă de la 1 septembrie HUMITERRA de la Agrii România – pentru soluri fertile și culturi performante Fermierii români intră în campania de toamnă cu costuri mai mari cu 15–20% față de anul trecut Variolă ovină în județul Constanța. DSVSA a chemat crescătorii la instruire Serviciile pentru care micii crescători de vaci, oi, capre și porci nu trebuie să plătească la medicul veterinar