• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • USAMV București a finalizat modernizarea Facultății de Horticultură

    Violina Gorcinschi-Jitaru -

    Modernizarea Facultății de Horticultură – finalizată la USAMV București. Universitatea de Științe Agronomice și Medicină Veterinară (USAMV) a anunțat că s-a finalizat proiectul de modernizare a Facultății de Horticultură. Lucrările au fost finanțate și din fonduri europene și au vizat îmbunătățirea infrastructurii și dotarea cu echipamente moderne.

    USAMV a finalizat lucrările de consolidare, reabilitare, modernizare și dotare a Corpului B – Facultatea de Horticultură (Bd. Mărăști, Sector 1, București). În ultimii doi ani, când a avut loc a doua etapă de finanțare, s-au investit aproape 13 milioane de lei, potrivit celor comunicate de unitatea de învățământ.

    Proiectul a fost finanțat, în etapa I de implementare, Regio – Programul Operaţional Regional 2014 – 2020, Axa prioritară 10: Îmbunătățirea infrastructurii educaționale, Prioritate de investiții 10.1 Investițiile în educație, și formare, inclusiv în formare profesională, pentru dobândirea de competențe și învățare pe tot parcursul vieții prin dezvoltarea infrastructurilor de educație și formare, și continuat, în etapa a II-a de implementare, prin Programul Regional București Ilfov 2021-2027, Prioritatea 6 – O regiune cu infrastructură educațională modern, Obiectiv specific 4.2. Îmbunătățirea accesului la servicii și favorabile incluziunii și de calitate în educație, formare și învățare pe tot parcursul vieții prin dezvoltarea infrastructurii accesibile, inclusiv prin promovarea rezilienței pentru educația și formarea la distanță și online, Apelul de proiecte: PR BI P6/6.4/Etapizat/2024 Crearea și modernizarea de infrastructuri educaționale pentru învățământul superior, inclusiv campusuri.

    Facultatea de Horticultură (foto: horticultura-bucuresti.ro)

    USAMV București a finalizat proiectul de modernizare a Facultății de Horticultură. Ce sume s-au investit

    Potrivit USAMV București, obiectivul investițiilor a fost îmbunătățirea infrastructurii educaționale și dotarea facultății cu echipamente moderne, pentru un proces educațional relevant și adaptat pieței muncii.

    Citește și: USAMV București a lansat primul program de învățământ universitar în sistem dual din țară

    Ce s-a realizat:

    Citește și: Ministrul Florin Barbu – mesaj la deschiderea anului universitar la USAMV București: Absolvenții cu note mari, angajați direct la MADR!

    Finanțare:

    – Etapa I (2019-2023): 33.394.823,91 lei, cofinanțare UE: 20.543.728,53 lei;

    – Etapa II (2024-2025): 12.961.016,41 lei, cofinanțare UE: 1.289.894,2 lei.


    Te-ar mai putea interesa

    Colinde de Crăciun în versuri. Top 10 cele mai frumoase colinde românești DNA: 10 apicultori – fraudă de 1,2 milioane de lei din Planul Național Apicol Pe lângă cei 3% reținuți din subvenția APIA, fermierii ar mai putea suporta o contribuție de 20 euro/ha la fondul de risc

    Ultimele știri

    Apelul unui tânăr fermier: Agricultorii care nu au luat avans APIA să fie primii pe listă la plata finală! Parlamentul European a amânat cu un an aplicarea regulamentului EUDR. Piața soiei, în impas Atac cu drone la unități agricole din Ucraina. O mie de porci morți și un siloz distrus