• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Parlamentul a aprobat legea care majorează taxele către stat. Baza de impozitare la terenul agricol crește cu 140%

    Roxana Dobre -

    Legea care amjorează impozitele pe proprietate a fost adoptată de Parlament. Așa cum a anunțat ieri, luni – 17 noeimbrie, premierul Ilie Bolojan, actul normativ permite autorităților locale să majoreze impozitul pentru terenuri, case, mașini, inclusiv pentru mașinile agricole. Fermierii, la fel ca restul românilor, vor fi impactați de noua legislație care își va produce efectele începând de anul viitor.

    Deputații au dat astăzi un vot de adoptare pentru reexaminarea Legii privind stabilirea unor măsuri de redresare şi eficientizare a resurselor publice şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative, ca urmare a Deciziei Curţii Constituţionale nr.481 din 20 octombrie 2025, publicate în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.1041 din 11 noiembrie 2025 (PL-x 246/2025 ; L 213/2025). Rezultatul votului a fost de 253 pentru, 128 contra, trei abțineri și trei deputați care nu au votat.

    Citiți și: Premierul Ilie Bolojan: Se adoptă legea prin care, de anul viitor, impozitele pe proprietate și mașini să fie majorate!

    Proiectul votat astăzi în Parlament modifică și sumele care sunt luate în calcul pentru stabilirea impozitelor locale în cazul terenurilor situate în intravilan sau extravilan. Impozitele vor fi calculate anul viitor conform aceeași formule prin care sunt stabilite și în prezent, adică pentru suprafaţa care depăşeşte 400 m2 suma datorată se stabileşte prin înmulţirea suprafeţei terenului, exprimată în hectare, cu suma stabilită în Codul Fiscal pentru fiecare categorie de folosință, iar acest rezultat se înmulţeşte cu coeficientul de corecţie corespunzător, în funcție de rangul localității.

    Pentru fermieri, o majorare importantă este cea la impozitul pe teren agricol extravilan, principalul mijloc de producție agricolă. Astfel, în cazul acestor suprafețe creșterea este de aproape 140% (137,31%), de la o bază de calcul de 42-50 de lei, la 112-134 de lei.

    Pentru suprafețele situate în intravilan acestea se modifică astfel:

    Noile sume pe baza cărora se va calcula impozitul pe suprafață, din 2026

    Terenurile neproductive și rămân pe lista suprafețelor pentru care nu se plătește impozit, din 2026 însă din această categorie fiind exceptate plajele folosite pentru activități economice. De asemenea, drumurile și căile ferate nu sunt supuse impozitării.

    Comparativ cu baza actuală de calcul pentru suprafețele situate în intravilan, sumele vor crește de anul viitor chiar și de trei ori în unele cazuri. Sumele actuale sunt prezentate în tabelul de mai jos:

    Impozite actuale pe suprafață

    Astfel, în cazul terenurilor arabile baza de calcul crește de la 28 de lei pe hectar pentru suprafațele clasate în categoria A la 75 de lei pe hectar, de la 21 de lei pe hectar pentru suprafațele clasate în categoria B la 56 de lei, de la 19 de lei pe hectar pentru suprafațele clasate în categoria C la 51 de lei și de la 15 lei pe hectar pentru suprafațele clasate în categoria D la 41 de lei.

    Coeficientul de corecţie corespunzător, în funcție de rangul localității, care se ia în calcul pentru impozite sunt următoarele:

    Coeficient de corecție pentru terenuri

    Citiți și: Proprietarii de terenuri cu datorii la impozite nu vor mai primi autorizații de la primărie până nu-și achită restanțele

    Cum vor crește impozitele locale în cazul surprafețelor situate în extravilan

    În cazul terenurilor situate în extravilan, baza se calcul crește de asemenea iar formula prin care se stabilește suma finală care va fi datorată pe hectar este aceeași ca și în cazul suprafețelor din intravilan. Așadar, în cazul unui teren amplasat în extravilan, impozitul/taxa pe teren se stabileşte prin înmulţirea suprafeţei terenului, exprimată în hectare, cu suma corespunzătoare prevăzută în următorul tabel, înmulţită cu coeficientul de corecţie corespunzător (tabel mai sus n.r):

    Noile impozite pentru suprafețele situate în extravilan

    Comparativ cu baza actuală de calcul pentru suprafețele situate în extravilan, sumele vor crește de anul viitor chiar și de trei ori în unele cazuri. Sumele actuale sunt prezentate în tabelul de mai jos:

    Impozite actuale pe suprafață


    Te-ar mai putea interesa

    Aerisirea locuinței prin metoda nemțească – metoda luften Egiptul a cumpărat sute de mii de tone de cereale din zona Mării Negre, dar nu din România Coșmarul se repetă în ferma de porci a lui Dimitrie Muscă. ”S-a confirmat din nou focar de pestă. Sunt afectate 12.000-13.000 de capete”

    Ultimele știri

    Parlamentul a aprobat legea care majorează taxele către stat. Baza de impozitare la terenul agricol crește cu 140% Ministrul Barbu și șeful ANSVSA – discuții cu retailerii pentru accesul la raft al produselor românești: ”Avem grad de autosuficiență de 120% la producția de ouă” Gospodarii dintr-o comună au început deja tăierea porcilor de Crăciun. DSVSA: ”A apărut o adevărată isterie”