• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul Barbu, veste bună pentru toți românii: ”Țara noastră trece de săptămâna viitoare în zona roz!”

    agrointeligenta.ro

    Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, le dă o veste bună tuturor românilor. De săptămâna viitoare, România trece în zona roz în ceea ce privește comerțul cu carne de porc, astfel că țara noastră va putea relua exportul de produse agroalimentare care conțin și acest tip de carne, a anunțat Florin Barbu.

    Șeful de la Agricultură dă asigurări că românii vpr avea suficientă carne de porc de Crăciun, mai ales că piața noastră se deschide din nou.

    ”Nu există niciun pericol (legat de pesta porcină africană – n.r.), deja de săptămâna viitoare, România va trece în zona roz. Asta înseamnă că putem exporta inclusiv produse agroalimentare cu carne de porc din România. Prin investițiile pe care noi le-am realizat în ultimii doi ani, în sectorul de porc din România am reușit să finalizăm peste 46 de ferme de reproducție de porc. Investițiile în ultimii ani în sectorul de porc, din punctul meu de vedere, au fost unele haotice. De ce? S-a investit foarte mult în fermele de îngrășare și am uitat fermele de reproducție. Practic, fermierii români importau acești purcei la un preț destul de ridicat, undeva la 125-130 de euro și practic prin aceste ferme pe care le-am dezvoltat, un purcel produs în România este undeva la 40-50 de euro”, a declarat astăzi, joi – 20 noiembrie, ministrul Agriculturii la Prima TV.

    Florin Barbu a calculat și deficitul pe care importul de purcei îl aducea pe piața națională din sectorul suin: ”La 1,5 milioane de purcei, o diferență de 70 de euro pe purcel, peste 200 de milioane de euro plecau din România și nu rămâneau în buzunarele fermierilor să se dezvolte”.

    Primul an în care carnea românească de porc nu va lipsi din niciun supermarket

    Ministrul Agriculturii a mai arătat că accesul cărnii de porc va fi încurajat și în retail-ul modern, acolo unde lanțurile de comercializare au dat asigurări că de sărbători vor fi aprovizionate corespunzător cu carne de porc din fermele autohtone.

    ”Săptămâna aceasta am avut o întâlnire cu magazinul de retail din România. Am ajuns la o concluzie ca în perioada sărbătorilor de iarnă, pentru că avem în momentul de față în fermele de gras gradul de autosuficiență pentru sărbătorile de Crăciun, cred că anul acesta este pentru prima oară când magazinul de retail din România va avea peste 75% carne românească, crescută și sacrificată în România”, a mai spus ministrul Agriculturii Florin Barbu.

     

     

     


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierul George Apostu a trecut la mulsul mecanizat după ce a rămas fără oameni la oi Controale în gospodării! Infracțiunea sancționată cu 1.200 de lei! Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine Liviu Dobre, CEO Agricover Holding: ”România nu poate construi securitate alimentară cu ferme care supraviețuiesc de la o campanie la alta” Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori

    Ultimele știri

    Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Termene la ANAF pentru fermieri în luna iunie. Calendarul obligațiilor fiscale Directorii din subordonate – întâlniri în clădirea Ministerului Agriculturii doar cu programare Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta”