• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Apicultorii: ”Pulverizarea aeriană este interzisă în UE”. Directiva UE care permite pulverizarea din aer se aplică deja în România!

    Violina Gorcinschi-Jitaru -

    Joia trecută, Agrointeligența – AGROINTEL.RO a publicat scrisoarea deschisă inițiată de o organizație de apicultori, alături de alte organizații non-guvernamentale, prin care se cere deputaților să blocheze legea dronelor agricole. Principalul argument adus pentru această revendicare este aceea că, la nivelul Uniunii Europene, pulverizarea aeriană este interzisă, iar în comentarii din mediul online, mai mulți apicultori promovează și numărul unui articol dintr-o directivă a UE prin care dronele ar fi în afara legislației comunitare.

    ”Pulverizarea aeriană a pesticidelor este strict interzisă prin Directiva 2009/128/CE privind utilizarea durabilă a pesticidelor (art. 9), transpusă în legislația națională prin OUG nr. 34/2012. Motivarea acestei interdicții este una științifică solidă: riscul major de derivă a substanțelor chimice active, care, purtate necontrolat de curenții de aer, contaminează apele de suprafață, zonele rezidențiale, culturile ecologice și habitatele naturale, punând în pericol atât polenizatorii și întreaga biodiversitate cât și populația”, se arată în scrisoarea deschisă al cărei prin semnatar este un reprezentant al sectorului apicol.

    De la bun început, autorii scrisorii deschise omit cu bună știință să precizeze că, în legislația românească, în cadrul OUG nr. 34/2012 nu se face nicio referire la drone. Astfel, cadrul legal național definește, la articolul 3, e) pulverizare aeriană – aplicarea pesticidelor dintr-o aeronavă (avion sau elicopter)”. Iar această pulverizare aeriană ESTE PERMISĂ ȘI REGLEMENTATĂ.

    Mergând mai departe, textul legislativ de referință la care face trimitere scrisoarea datează din 21 octombrie 2009 (acum 16 ani!) și este articolul 9 al Directivei 2009/128/CE a Parlamentului European și a Consiliului de stabilire a unui cadru de acțiune comunitară în vederea utilizării durabile a pesticidelor.

    Autorii scrisorii deschise omit să precizeze că același articol crează și un cadru legal prin care pulverizarea aeriană este reglementată, adică nu este ”la liber”. Adică exact ce își propune actul normativ aflat în procedură legislativă la nivelul Parlamentului și despre care Agrointeligența – AGROINTEL.RO a scris în premieră AICI.

    Dar, pentru rigurozitate, iată ce prevede, cuvânt cu cuvânt, articolul invocat de apicultori în mod direct, în social media:

    ”CAPITOLUL IV
    PRACTICI ȘI UTILIZĂRI SPECIFICE

    Articolul 9
    Pulverizarea aeriană

    (1) Statele membre se asigură că pulverizarea aeriană este interzisă.
    (2) Prin derogare de la alineatul (1), pulverizarea aeriană poate fi permisă numai în cazuri speciale, cu condiția respectării următoarelor cerințe:

    (a) nu trebuie să existe alternative viabile sau pulverizarea aeriană trebuie să prezinte avantaje clare din punct de vedere al efectelor reduse asupra sănătății umane și asupra mediului, în raport cu aplicarea terestră a pesticidelor;

    (b) pesticidele utilizate trebuie să fie aprobate în mod explicit de statele membre în vederea pulverizării aeriene, ca urmare a unei evaluări specifice a riscurilor care decurg din pulverizarea aeriană;

    (c) operatorul care efectuează pulverizarea aeriană trebuie să fie titularul unui certificat de tipul celui menționat la articolul 5 alineatul (2). Pe parcursul perioadei de tranziție, în care sistemele de certificare nu sunt încă operaționale, statele membre pot accepta o altă formă de atestare a cunoștințelor;

    (d) întreprinderea responsabilă cu aplicarea pesticidelor prin pulverizare aeriană este atestată de o autoritate competentă să autorizeze echipamentele și aeronavele pentru pulverizarea aeriană a pesticidelor;

    (e) în cazul în care zona unde se va face pulverizarea este situată în imediata apropiere a zonelor accesibile publicului, în autorizație sunt incluse măsuri specifice de gestionare a riscurilor pentru a se asigura că nu există efecte nocive asupra trecătorilor. Zona unde se face pulverizarea nu poate fi situată în imediata apropiere a zonelor rezidențiale;

    (f) începând cu 2013, aeronavele vor fi echipate cu accesorii care constituie cele mai bune dispozitive tehnice disponibile pentru reducerea devierii produselor pulverizate.

    (3) Statele membre desemnează autoritățile competente pentru stabilirea condițiilor specifice în care poate fi efectuată pulverizarea aeriană, pentru a examina solicitările în temeiul alineatului (4) și pentru informarea publicului cu privire la culturile, zonele, circumstanțele și cerințele specifice de aplicare, inclusiv condițiile meteorologice, pentru care pulverizarea aeriană poate fi permisă.

    În aprobare, autoritățile competente specifică măsurile necesare pentru avertizarea în timp util a rezidenților și a trecătorilor și pentru protejarea mediului din vecinătatea zonei pulverizate.

    (4) Orice utilizator profesionist care dorește să aplice pesticide prin pulverizare aeriană prezintă autorității competente o cerere de aprobare a planului său de a aplica pesticide, însoțită de documente care să demonstreze că sunt întrunite condițiile menționate la alineatele (2) și (3). Cererea de aplicare prin pulverizare aeriană în conformitate cu planul de aplicare aprobat este prezentată în timp util autorității competente. Cererea conține informații cu privire la perioada provizorie în care se va efectua pulverizarea aeriană, precum și cu privire la cantitățile și tipul de pesticide utilizate.

    Statele membre pot prevedea ca cererile de aplicare prin pulverizare aeriană în conformitate cu planul de aplicare aprobat pentru care nu s-a primit un răspuns cu privire la decizia luată, în termenul stabilit de autoritățile competente, să se considere aprobate.

    În circumstanțe deosebite care țin de urgență sau de situații specifice dificile, cererile izolate de aplicare prin pulverizare aeriană pot fi, de asemenea, prezentate spre aprobare. În cazul în care este necesar, autoritățile competente au posibilitatea să aplice o procedură accelerată pentru a verifica, înainte de aplicarea prin pulverizare aeriană, dacă sunt îndeplinite condițiile menționate la alineatele (2) și (3).

    (5) Statele membre se asigură că sunt întrunite condițiile menționate la alineatele (2) și (3), prin efectuarea unei monitorizări corespunzătoare.

    (6) Autoritățile competente înregistrează cererile și aprobările menționate la alineatul (4) și pun la dispoziția publicului informațiile relevante conținute în acestea, cum ar fi zona unde are loc pulverizarea, data și locul stabilite pentru pulverizare și tipul de pesticide, în conformitate cu legislația națională sau comunitară aplicabilă.

    Articolul 10
    Informarea publicului

    Statele membre pot include în planurile lor naționale de acțiune dispoziții privind informarea persoanelor care ar putea fi expuse devierii produselor pulverizate”.

    Pe baza acestei directive a fost reglementată pulverizarea aeriană cu avionul sau elicopterul.

    Mai mult, de prezicizat că toate reglementările prevăzute în directivă sunt deja în forma de proiect a legislației, pornind de la certificarea obligatorie a operatorului dronei, la autorizarea substanțelor folosite și până la obținerea autorizației de zbor pentru fiecare pulverizare aeriană din dronă.


    Te-ar mai putea interesa

    Investiția pe care ministrul Barbu o recomandă unui fermier cu trei hectare: ”Îi garantez că nu îi va părea rău” A intrat în vigoare interdicția la pășunat până pe 24 aprilie. Excepție pentru anumite suprafețe De ce se înmulțesc focarele de pestă porcină africană chiar înaintea Crăciunului. Explicația unui medic veterinar

    Ultimele știri

    CE: Controale mai aspre la importurile alimentare ale UE, din 1 ianuarie Fermierii – proteste în fața LIDL! Crescătorii de animale sunt nemulțumiți de prețurile practicate de retailerul german Salariul pe care un îngrijitor de animal îl ia la stat. Bonus: cazare asigurată și bani de transport