• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cum va fi vremea până în martie. Temperaturi și precipitații în România

    Violina Gorcinschi-Jitaru -

    Cum va fi vremea până în martie. Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a publicat prognoza meteo pentru următoarele patru săptămâni, intervalul 2 februarie – 2 martie. Se anunță vreme mai caldă și precipitații din belșug spre finalul iernii, în marea parte a teritoriului țării.

    Meteorologii prognozează că vremea se va mai îmblânzi din luna februarie. Valorile termice vor fi în limita normalului sau ușor peste media specifică perioadei. În ceea ce privește regimul pluviometric, se așteaptă ca în prima săptămână a perioadei de referință să fie ușor deficitar la munte, însă până în martie va fi excedentar în majoritatea regiunilor țării.

    Vremea în săptămâna 2 – 9 februarie

    Valorile termice vor fi mai ridicate decât cele specifice pentru această săptămână în regiunile vestice, nord-vestice, centrale și local în cele sudice, dar și mai coborâte în extremitatea de nord-est a țării, iar în rest vor fi apropiate de cele normale.

    Regimul pluviometric va fi local deficitar în zonele montane, iar în restul teritoriului va fi apropiat de cel normal pentru acest interval.

    Ploi și temperaturi mai mari în februarie (foto: fox5ny.com)

    Vremea în săptămâna 9 – 16 februarie

    Temperaturile medii vor fi mai ridicate decât cele normale pentru această perioadă în majoritatea regiunilor.

    Cantitățile de precipitații vor fi excedentare la nivelul întregii țări, dar mai ales în regiunile sudice.

    Vremea în săptămâna 16 – 23 februarie

    Temperatura medie a aerului va avea valori mai ridicate decât cele normale pentru acest interval, în cea mai mare parte a țării.

    Regimul pluviometric estimat pentru această perioadă va fi ușor excedentar în toate regiunile.

    Vremea în săptămâna 23 februarie – 2 martie

    Mediile valorilor termice se vor situa ușor peste cele specifice pentru această săptămână, pe întreg teritoriul României.

    Cantitățile de precipitații vor fi apropiate de cele normale pentru această perioadă, în cea mai mare parte a țării.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Agrostrategia unei ferme cu mai puțin de 200 de hectare: ”Plătim ratele în avans, nu ne cumpărăm combină” Subvenții APIA 2026. Fermierii care vor încasa mai ușor plata pe fiecare hectar Șefa APIA – anunț pentru fermierii care așteaptă PD-28, subvenția pe pârloagă: „Luni, banii în conturi” După legume, Turcia ne inundă și cu flori. Exporturile au crescut pentru 8 Martie Fermierii ne confirmă: a început intre în conturi subvenția pe pârloagă. ”APIA s-a ținut de cuvânt”

    Ultimele știri

    Ministrul Agriculturii a descoperit puiul românesc, ”zburat” cu offshore prin Cipru ca să aibă ”intrare” în supermarket Turcia a blocat exportul de îngrășăminte către România! Surse: Prețurile vor exploda din nou! Premierul Ilie Bolojan: Dacă preţul la motorină va creşte alarmant, vom lua măsurile pe care le avem la dispoziţie Fondatorul Agricover anunță că nu preia terenurile grupului Axios și că nu e interesat de dezvoltarea unor ferme proprii Vremea se schimbă radical. Anunțul meteorologilor pentru toate regiunile