• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermele, sub asediul zăpezii. Claudiu Davițoiu: „Ne descurcăm pe cont propriu, sunt de la 3 noaptea în fermă să avem grijă de văcuțe”

    Oana Timar – Agrointeligența

    Fermele din zona de sud a țării, mai ales, sunt sub asediul zăpezii încă de noaptea trecută. Crescătorii de animale sunt cei mai ”prinși”, fiind nevoie să deszăpezească continuu pentru a avea acces să aprovizioneze adăposturile cu furaje și cu apă.

    Fermierul Claudiu Davițoiu, președintele Asociației Crescătorilor de Vaci Holstein RO, se afla în ferma proprie când l-am sunat. Se îngrijea ca activitatea să fie una normală, chiar dacă o parte din echipa exploatației nu reușise încă să ajungă la muncă din cauza nămeților.

    ”Ne descurcăm pe cont propriu, eu sunt de la 3 noaptea în fermă să avem grijă de văcuțe. A fost viscol, dar am mai trecut prin astfel de episoade. Stratul de zăpadă e mare, nu am mai avut așa strat de 6-7 ani. Dar am mai avut. Norocul nostru este că viscolul nu e mare și temperaturile nu sunt un risc. Putem gestiona situația, avem utilajele noastre cu care ne facem treaba, nu avem încotro”, ne-a declarat fermierul Claudiu Davițoiu, proprietarul Agroindaf Afumaţi.

    Crescătorul de vaci de lapte din județul Ilfov a precizat că nu a apelat la autoritățile localității Petrăchioaia. ”Au drumurile de curățat ca să aibă acces mașinile, au ei altele pe cap, nu au timp de noi acum, noi suntem pe cont propriu, cum v-am zis”, a precizat Davițoiu, care crește un efectiv de circa 1.000 de capete de bovine de lapte din rasa Holstein RO.

    De asemenea, fermierul ilfovean a menționat că nu a fost informat de către autorități cu privire la ceea ce urmează, ci și-a făcut strategia pe baza informațiilor publice, a alertelor meteo difuzate de presă și aplicații.

    Cod portocaliu de ninsori în București și Ilfov

    Bucureștiul și județul Ilfov se află până astăzi, miercuri – 18 februarie, la ora 16.00, sub alertă cod portocaliu de ninsori puternice. Potrivit ANM, va fi în continuare viscol, iar până la finalul zilei, stratul de zăpadă depus va depăși 50 de cm. E vorba de stratul de când a început să ningă marți, nu stratul doar din ninsoarea de azi.


    Te-ar mai putea interesa

    O familie din județul Brașov a dus afacerea cu melci la nivelul următor și exportă inclusiv în Franța Holding de ferme – achiziție de 50 de tractoare, semănători și cultivatoare. Factura: 5,2 milioane de euro Veste bună pentru crescătorii de vaci de lapte. Un mare procesator își extinde fabrica Lege în Parlament: Contracte pentru achiziția produselor direct de la micii fermieri! O fermă de 1.500 ha este scoasă la vânzare pentru 5,8 milioane de euro: ”Este o mega-proprietate”

    Ultimele știri

    Tratament corect pentru sămânța de floarea-soarelui și porumb Oierii – obligați să facă contracte de muncă ciobanilor pentru a mai primi subvenții APIA Aurel Frandeș, pădurarul care a salvat fetițele dispărute: ”Cred că Dumnezeu m-a trimis acolo. În pădurea aceea sunt șacali, urși, chiar o ursoaică cu pui” Ce fertilizant să folosim la transplantare răsaduri. Soluția vine de la Agrii 35 de ani TRANSAVIA: Ce se află de fapt în spatele peformanței susținute