• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Alertă de știri false în Franța: Dermatoza nodulară la bovine NU a fost, de fapt, cauzată de cerealele din Ucraina

    Violina Gorcinschi-Jitaru -

    Dermatoza nodulară la bovine a fost cauzată de cerealele ucrainene – știre falsă. Zilele trecute, în presa franceză a circulat un articol (preluat ulterior și de presa din România) prin care se afirma că epidemia de dermatoză nodulară la bovine a fost cauzată de cerealele infestate cu paraziți, importate din Ucraina. S-a dovedit că această știre este FALSĂ, autorii utilizând o imitație a site-ului La France Agricole și numele unui laborator care a negat o astfel de analiză.

    Modul în care autoritățile franceze au gestionat problema dermatozei bovine a atras critici pe scară largă și a divizat comunitatea agricolă. În acest context, postările apărute pe rețelele de socializare la sfârșitul lunii februarie, în ajunul Salonului Agricol Internațional de la Paris, susțin că focarul a fost cauzat de cerealele ucrainene importate. Cu toate acestea, dovezile prezentate pentru a susține această afirmație provin din surse fabricate. Această dezinformare prezintă caracteristicile acum familiare ale campaniilor de dezinformare pro-ruse, relatează AFP.

    Știri false în Franța: Dermatoza nodulară la bovine nu a fost cauzată de cerealele ucrainene

    Depistată în Franța în iunie 2025, dermatoza nodulară este o boală virală care afectează exclusiv bovinele. Aceasta a dus la sacrificarea turmelor, o metodă criticată de unele sindicate agricole și care a dus uneori la confruntări cu forțele de ordine.

    „Un laborator francez independent a concluzionat că epidemia de dermatoză nodulară contagioasă din Franța s-a datorat cerealelor ucrainene de calitate slabă, contaminate cu mucegaiuri și larve de țânțari”, susține un utilizator de internet într- o postare pe X distribuită pe 19 februarie 2026, care a adunat mii de distribuiri.

    Republicată în altă parte pe X și pe Facebook, postarea este însoțită de un videoclip sub forma unui reportaj de știri, creat din imagini preluate din diverse emisiuni de știri de televiziune. O voce robotică susține că „[…] cel mai recent focar de dermatoză nodulară la bovine din Franța se datorează contaminării animalelor cu virusul după ce acestea au fost mușcate de insecte importate în țară împreună cu cereale ucrainene de calitate slabă”. Aceste concluzii sunt atribuite „laboratorului independent de cercetare Agreelia”.

    Citește și: Laborator: Cerealele infestate din Ucraina – cauză a îmbolnăvirii vacilor din Franța de dermatoză nodulară

    Publicațiile fac referire și la un articol de pe site-ul „La France Agricole.net ” intitulat „Paraziții din cerealele ucrainene de calitate slabă au cauzat epidemia de dermatoză nodulară contagioasă (DNC) în Franța”, care reproduce aproape identic scenariul videoclipului publicat pe rețelele de socializare.

    Totuși, dovezile citate pentru a susține afirmația inițială sunt false: laboratorul Agreelia a negat că ar fi efectuat vreodată cercetarea în cauză, iar articolul a fost publicat pe un site fals al France Agricole, dându-se drept un jurnalist de la Le Monde. Aceste publicații au fost distribuite de către canalele obișnuite de dezinformare pro-ruse.

    Site fals La France Agricole (foto: AFP)

    Un site fals, un articol fals și o identitate furată

    O simplă căutare pe site-ul distribuit pentru a susține dezinformarea dezvăluie că „La France Agricole.net” nu este autentic. Este de fapt o copie a site-ului web al instituției media specializate în sectorul agricol, „La France Agricole.fr ”.

    O verificare a vechimii numelui de domeniu arată că site-ul oglindă a fost înregistrat pe 12 februarie 2026, cu câteva zile înainte de răspândirea dezinformării, și că toate articolele postate online sunt datate între 9 și 12 februarie. În plus, aceste articole sunt semnate cu numele unor jurnaliști – Thomas Baïetto, Marielle Court și Stéphane Foucart – ale căror nume, așa cum reiese din căutările de cuvinte cheie, nu au funcționat niciodată pentru această instituție media.

    Contactat de AFP pe 20 februarie, jurnalistul Stéphane Foucart de la Le Monde a negat că ar fi autorul articolului semnat cu numele său pe site-ul fals: „Evident, nu am scris niciodată acest articol, nici altul din La France Agricole. Cât despre Marielle Court, […] este în prezent pensionară”, a explicat el.

    Căutările de cuvinte cheie pe site-ul real La France Agricole arată că nu a fost publicat niciun articol care să utilizeze termenii publicațiilor înșelătoare.

    Contactată de AFP la 20.02.2026, conducerea La France Agricole a negat orice legătură cu articolul și conținutul acestuia: „Publicația media La France Agricole își avertizează cititorii, partenerii și toate părțile interesate din lumea agricolă cu privire la un furt de identitate în curs prin intermediul unui site web fraudulos care imită identitatea sa vizuală și editorială”, a scris titlul de specialitate într-un comunicat de presă consultat de AFP, adăugând că „[…] La France Agricole a luat măsuri pentru a opri aceste activități și își rezervă dreptul de a întreprinde orice acțiune legală suplimentară necesară pentru a-și apăra drepturile, marca și cititorii.”

    Nu s-a găsit nicio urmă a publicării acestei cercetări de către laboratorul Agreelia.

    Contactat de AFP pe 20 februarie 2026, laboratorul a negat, într-un comunicat, că ar fi fost în spatele presupusului studiu: „Identitatea publicației media La France Agricole a fost furată pentru a răspândi informații false care pretind că dermatoza nodulară provine din grâul ucrainean. În această publicație frauduloasă, laboratorul nostru, Agreelia, este citat ca fiind cel care a efectuat analize legate de această boală. Dorim să clarificăm că aceasta este o știre falsă. Agreelia nu efectuează și nu este autorizată să efectueze acest tip de analiză.”

    Scandal în Franța privind știrile false

    AFP nu a găsit nicio dovadă sau studiu care să susțină ideea unei epidemii în Franța în urma importului de cereale ucrainene.

    Potrivit Agenției Franceze pentru Sănătate și Securitate Alimentară, de Mediu și Muncă (ANSES), boala virală originară din Africa Subsahariană a fost detectată pentru prima dată în Turcia în noiembrie 2013, înainte de a se răspândi în Europa, „mai întâi în partea europeană a Turciei în mai 2015, apoi în Balcani”. Transmisă în principal prin înțepături de insecte, a fost detectată pentru prima dată în Franța la sfârșitul lunii iunie 2025, în urma unor cazuri raportate în Italia.

    Afirmația privind o legătură între boala din Franța și cerealele ucrainene este „informație falsă”, a răspuns Ministerul Agriculturii pentru AFP.

    „Ancheta privind originea primului caz de dermatoză contagioasă nodulară din Franța este în curs de desfășurare; nu am identificat încă sursa, în ciuda investigațiilor efectuate. Putem deja afirma, datorită analizelor genomice efectuate, că tulpina virusului DNC izolată în Franța este identică cu cea izolată în Italia, Spania și Africa de Nord, fără a ne permite însă să urmărim liniile genealogice și secvența de apariție a tulpinilor virale”, a adăugat instituția într-un e-mail.

    Citește și: Fermierii sunt în alertă! S-a confirmat primul focar de dermatoză nodulară contagioasă a bovinelor în Franța

    Furtul de identitate, un element recurent al operațiunilor pro-ruse

    AFP a verificat numeroase știri false transmise prin uzurparea identității vizuale a unor instituții media recunoscute, pentru a le oferi un aspect de credibilitate.

    Aceste operațiuni, menite să sature spațiul media și să semene îndoială și confuzie, profită cel mai adesea de valul evenimentelor actuale pentru a-și amplifica narațiunile: AFP a verificat astfel în februarie 2026 știri false legate de cazul Epstein, care se bazau în special pe un site care imita pe cel al presei online France-Soir.

    Potrivit Viginum, organizația franceză responsabilă de monitorizarea manipulărilor online străine, modus operandi Storm-1516 a apărut în timpul războiului din Ucraina. Între august 2023 și martie 2025, autoritățile franceze au detectat zeci de operațiuni, vizând în principal Ucraina și țările care o susțin, inclusiv Franța.

    Între februarie și iunie 2025, compania americană de securitate cibernetică Recorded Future a identificat cel puțin 141 de site-uri web care se prefac a fi instituții media franceze pentru a promova dezinformarea pro-rusă, potrivit unui raport publicat pe 18 septembrie 2025.

    AFP a dedicat mai multe articole noilor forme și metode de dezinformare pro-rusă pe rețelele de socializare.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    APIA a început autorizarea la plată pentru subvenția pe pârloagă. Primii 150.000 de fermieri, bani în conturi de marți După Mercosur, fermierii vor fi loviți de acordul cu Australia. Cote uriașe la importurile de carne Căpșunile, piersicile, merele și perele – fructele la care s-au depistat reziduuri de pesticide peste limita admisă Adio subvenții APIA pe persoană fizică? Controale la stâne, amenzi și tăieri de bani Ionică Sterp, APC: Taxele pe care un oier le plătește pentru pășune au ajuns la 1.700 de lei pe hectar

    Ultimele știri

    O nouă lovitură pentru cercetare. Guvernul a redus indemnizația pentru doctor științific la numai 500 lei brut Alertă de știri false în Franța: Dermatoza nodulară la bovine NU a fost, de fapt, cauzată de cerealele din Ucraina AIPROM avertizează: Utilizarea produselor neautorizate, chiar și de origine biologică, poate avea consecinţe negative! Motorină mai scumpă în campania agricolă. Prețul per litru a depășit deja 8,3 lei și continuă să crească Consiliul Concurenței a autorizat preluarea magazinelor La Cocoș de grupul care deține Lidl și Kaufland