• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Kaufland despre buchetele de trandafiri la 1 leu: Nu reprezintă o strategie comercială, ci un mecanism responsabil de gestionare a stocurilor

    Oana Timar – Agrointeligența

    Buchetul cu 13 trandafiri ofertat de retailerul Kaufland la numai 1 leu, chiar de 1 Martie a stârnit rumoare în mediul online și i-a înfuriat pe producătorii români de flori. Conform informațiilor Agrointeligența – AGROINTEL.RO, inspectorii ANAF au primit deja ”pontul”privind acest posibil preț de dumping, în timp ce Asociația Producătorilor de Flori Muntenia ne-a comunicat că a luat legătura cu Consiliul Concurenței pentru a fi făcute verificări privind o posibilă practică comercială neloială.

    Citiți și: Producătorii români de flori – sabotați de un mare retailer. Ion Călin: Au pus la ofertă buchetul de trandafiri la 1 leu

    Articolul Agrointeligența – AGROINTEL.RO de ieri, 2 martie, despre bugetul de 13 trandafiri la 1 leu, comecializat de retailerul Kaufland, a ajuns și în discuțiile de dimineață ale inspectorilor ANAF. Nu este exclusă o verificare a modului în care retailerul a aplicat reducerea de 94% taman în perioada cu 1 Martie, la flori de import.

    De asemenea, Ion Călin, președintele Asociației Producătorilor de Flori Muntenia, ne-a declarat astăzi că a luat decizia de a contacta Consiliul Concurenței și, pe baza dovezilor adunate, să formuleze o sesizare privind super-promoția cu preț de dumping.

    Precizările Kauland privind super-oferta cu buchete de trandafiri la 1 leu

    Chiar dacă Agrointeligența – AGROINTEL.RO nu a nominalizat în articol retailerul care a vândut buchetele la 1 leu, reprezentanții de PR ai Kaufland ne-au transmis astăzi următoarea precizare:

    ”Kaufland derulează în permanență acțiuni de evitare a risipei, ca parte a angajamentului de a reduce cu până la 50% risipa alimentară în toate magazinele până în 2030.

    În cazul semnalat, prețul buchetului de trandafiri a fost redus la finalul zilei, pentru a evita risipa produsului. Prețul inițial a fost de 18,49 lei, iar reducerea s-a aplicat prin procedura noastră standard de vânzare accelerată, pe care o aplicăm atât produselor alimentare, cât și celor nealimentare aflate aproape de finalul perioadei optime de comercializare. Aceste reduceri sunt semnalizate la raft prin eticheta neon specifică, tocmai pentru a fi ușor identificate de clienți.

    Această procedură nu reprezintă o strategie comercială, ci un mecanism responsabil de gestionare a stocurilor, aliniat angajamentelor noastre de sustenabilitate.

    Echipa de Comunicare și Corporate Affairs

    Kaufland România”.

     

    Te-ar mai putea interesa

    Ai cumpărat teren cu chitanță de mână? Cum se obține titlul de proprietate pe acea suprafață După 30 de zile de carantină, s-au ridicat restricțiile pentru ovine. Documentul obligatoriu pentru circulația animalelor Vaci atacate de urs chiar într-o anexă gospodărească. Animalul nu a fost găsit Mesajul unui mare cumpărător de ovine pentru oierii români! Fertilizarea cu gunoi de grajd vara. Reguli și termene ce trebuie respectate de fermieri

    Ultimele știri

    Oierii, replică dură pentru șeful ANSVSA: „Înainte să arătați cu degetul spre crescători, analizați propriul sistem” Sfaturile unui analist pentru fermierii care se confruntă cu probleme financiare Șeful ANSVSA, mesaj pentru oierii care pregătesc protestul din 15 septembrie: „Vreau să nu mai vândă animale fără certificat” Exporturile de ovine ar putea fi deblocate. Șeful ANSVSA, Alexandru Bociu: „Vom reveni pe podium” Cutremur la DSVSA Brăila! Conducerea, demisă după controlul ANSVSA. Bociu: „Este un hub al samsarilor”