• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Șeful ANSVSA: Producătorii români primesc ”un pașaport” pentru a exporta în China

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Acorduri semnate pentru ca fermierii români să poată face exporturi în China. În cadrul vizitei oficiale pe care delegația României o efectuează în Republica Populară Chineză, în perioada 16–20 martie, președintele Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA), dr. Alexandru Nicolae Bociu, a semnat trei protocoale sanitare-veterinare cu reprezentanții Administrației Generale a Vămilor din China.

    Autoritatea Națională Sanitar Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) a anunțat printr-un comunicat că președintele instituției, dr. Alexandru Nicolae Bociu, a semnat trei protocoale sanitare-veterinare cu reprezentanții Administrației Generale a Vămilor din Republica Populară Chineză. Aceste documente reglementează condițiile de inspecție și carantină pentru carnea de pasăre tratată termic, conform standardelor de siguranță solicitate; produsele lactate exportate din România și produsele acvatice sălbatice destinate pieței chineze.

    Citiți și: Florin Barbu a semnat acordul prin care fermierii români pot începe exportul de lactate și carne în China!

    Parteneriat pentru exporturi

    Șeful ANSVSA semnat trei protocoale sanitar-veterinare cu reprezentanții Administrației Generale a Vămilor din Republica Populară Chineză

    Potrivit comunicatului ANSVSA, componenta tehnică și de siguranță alimentară este un pilon important al vizitei oficiale pe care delegația României o efectuează în Republica Populară Chineză, în perioada 16-20 martie. Alături de ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Florin-Ionuț Barbu și de E.S. Dan-Horia Maxim, ambasadorul României în Republica Populară Chineză, din delegație face parte și președintele Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA), dr. Alexandru Nicolae Bociu.

    Prezența președintelui ANSVSA în delegație subliniază angajamentul României de a oferi partenerilor chinezi, prin stabilirea cerințelor tehnice necesare exportului, produse care respectă cele mai înalte rigori de siguranță alimentară.

    Un punct important al agendei oficiale este componenta de siguranță alimentară, element esențial pentru eliminarea barierelor comerciale. În acest context, președintele ANSVSA, dr. Alexandru Nicolae Bociu, a semnat trei protocoale sanitare-veterinare cu reprezentanții Administrației Generale a Vămilor din Republica Populară Chineză. Aceste documente reglementează condițiile de inspecție și carantină pentru:

    Citiți și: Ministrul Agriculturii merge în China: ”Am toată încrederea că vom crește nivelul exporturilor către piața asiatică”

    Alexandru Bociu: Fermierii români, împreună cu procesatorii de alimente care au în plan să intre pe piața din China, trebuie să știe că ANSVSA este aliatul lor

    Șeful ANSVSA a transmis că semnarea celor trei protocoale reprezintă rezultatul unui efort tehnic susținut de specialiștii ANSVSA pentru a garanta conformitatea produselor românești cu cerințele riguroase ale partenerilor chinezi.

    ”Misiunea noastră este să oferim fermierilor instrumentele sanitare veterinare necesare pentru a exporta constant și competitiv, contribuind astfel la dezvoltarea sustenabilă a sectorului și la echilibrarea balanței comerciale a României. Fermierii români, împreună cu procesatorii de alimente care au în plan să intre pe piața din China, trebuie să știe că ANSVSA este aliatul lor. Experții noștri au dezvoltat un cadru tehnic robust care garantează conformitatea produselor românești – practic un «pașaport» pentru anumite tipuri de alimente, bazat pe un efort tehnic profesionist”, a declarat dr. Alexandru Nicolae Bociu, președintele ANSVSA.

    ANSVSA mai punctează că finalizarea acestor acorduri și consolidarea parteneriatului româno-chinez oferă companiilor românești un cadru legal stabil și predictibilitatea necesară pentru a accesa noi segmente de consumatori, consolidând astfel prezența României pe piața globală.

    Te-ar mai putea interesa

    Producție dublă la ceapă cu tehnologie sud-coreeană. Recolte de peste 90 de tone la hectar Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată! Lege nouă: Închisoare pentru fermierii care folosesc ilegal apă sau stropesc culturile cu pesticide interzise! MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri Fermierul Constantin Foca din Botoșani – firme în concordat și datorii de milioane de euro. Schema ”Tribunalul”

    Ultimele știri

    Legumicultorul Ion Păunel avertizează: Urmează prăbușirea prețului la tomate. Castraveții și-au mai revenit după blocajul din piață Piața cerealelor, la zi. Prețurile actualizate DAP Constanța: grâu – 219 euro/tonă, rapița – 530 euro/tonă Val de ploi torențiale! ANM avertizează asupra unor acumulări de peste 70 l/mp Fermierii care seamănă rapiță mizează pe Blackjack, un hibrid mereu câștigător Taxare inversă pentru tractoare și utilaje agricole! Legea care schimbă piața de tehnică agricolă!