• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • S-a stabilit: acciza la motorină, redusă cu 30 de bani/litru. O singură actualizare de preț pe zi

    Oana Timar – Agrointeligența

    Grupul de lucru constituit la Guvern pentru gestionarea crizei carburanților a stabilit astăzi, joi – 2 aprilie, soluția pentru reducerea prețului motorinei la pompă, în urma discuțiilor cu operatorii din piață.

    Conform unui comunicat al Executivului, va fi aplicată o reducere a accizei la motorină cu 30 de bani pe litru. Totodată, nu va mai fi permisă decât o actualizare pe zi a prețurilor la pompă.

    În urma discuțiilor cu operatorii, s-a ajuns la concluzia că alte variante de lucru aflate pe masă nu ar fi fost aplicate unitar și ar fi provocat distorsiuni în aprovizionarea cu carburanți. Totodată, stabilirea soluției a ținut cont de limitarile bugetare ale României.

    Sumele necesare pentru reducerea accizelor pentru motorina achiziționată de agricultori și transportatori, precum și pentru aplicarea mecanismului de reducere vor fi asigurate din încasările suplimentare de TVA generate de scumpirea carburanților, din supraimpozitarea profiturilor rezultate din exploatarea țițeiului românesc și de la bugetul de stat.

    Motorină pentru fermieri

    Guvernul va adopta o ordonanță de urgență

    Decizia grupului de lucru urmează să fie implementată printr-o ordonanță de urgență ce va fi adoptată într-o ședință extraordinară a Guvernului, cel mai probabil vineri. Măsura decisă joi se adaugă celor cuprinse în Ordonanța nr.19/2026, care deja a dus la o reducere sensibilă a prețului motorinei la cele mai multe benzinării.

    Eficiența măsurilor aflate în vigoare va fi evaluată periodic pentru a stabili dacă este nevoie să fie modificate.

    Din grupul de lucru fac parte premierul Ilie Bolojan, vicepremierii Marian Neacșu și Tanczos Barna, ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, ministrul Energiei, Bogdan Ivan, și ministru Economiei, Irineu Darău.


    Te-ar mai putea interesa

    România – Capitala Aberdeen Angus. Începe Forumul care poate schimba complet zootehnia românească! Apicultorul român care a convins Comisia Europeană să scoată de pe piață mierea falsificată! ,,Performanță” la cadastru gratuit. ANCPI se laudă că într-o lună a închis lucrări în 4 din cele 2.618 de UAT-uri Primele loturi carne de pui importate din Brazilia prin acordul Mercosur – contaminate cu Salmonella! Plăți APIA 2026. Subvențiile care intră de săptămâna aceasta în conturile fermierilor

    Ultimele știri

    Ministrul Tanczos Barna – anunț despre subvențiile APIA. Situația la zi pentru plata ANT-urilor! Fermierii din zona Moldovei au o nouă bază de cereale unde să își vândă recolta, cu plata la livrare! Sute de hectare de viță-de-vie distruse în Vrancea. Ionuț Lazăr, IAA: ”Fenomenul putea fi combătut” Din teren la ”Campioni pe teren” alături de Agrii România MADR crește suma alocată unei subvenții importante. Banii se achită prin APIA