• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • MADR rămâne fără doi secretari de stat. Se întoarce Adrian Pintea la APIA?

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Partidul Social Democrat (PSD) a anunțat astăzi, miercuri – 29 aprilie, printr-un comunicat că toți reprezentanții săi care ocupau în Guvern funcțiile de secretar de stat, subsecretar de stat, prefect sau subprefect au demisionat în urma deciziei partidului de a depune o moțiune de cenzură pentru demiterea prim-ministrului Ilie Bolojan. La Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) din partea PSD erau numiți Adrian Pintea, fost director general la Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) și titular pe postul de conducere, și Violeta Mușat.

    MADR rămâne fără doi secretari de stat numiți după ce PSD a anunțat astăzi, miercuri – 29 aprilie, că toți reprezentanții săi care ocupau în Guvern funcțiile de secretar de stat au demisionat. În cazul structurii de conducere din partea PSD erau numiți doi secretari de stat: Adrian Pintea și Violeta Mușat. În continuare rămân în echipa MADR Florian-Emil Dumitru (PNL) și Zoltán-József Mihály (UDMR).

    Citiți și: Președintele României a semnat demisia lui Florin Barbu și numirea lui Tanczos Barna la MADR

    MADR rămâne fără doi secretari de stat

    Secretarii de stat ai PSD și-au depus demisiile

    Conform comunicatului PSD, demisiile tuturor reprezentanților social-democrați din structurile guvernamentale constituie un act de demnitate, în deplină consecvență cu demersurile PSD în plan parlamentar.

    ”PSD consideră că schimbarea modului de guvernare și oprirea declinului economiei naționale reprezintă în acest moment o miză mult mai importantă decât menținerea unor funcții sau portofolii într-un guvern nefuncțional”, arată comunicatul citat.

    PSD a depus marți o moțiune de cenzură comună cu partidul AUR.

    Până la ora redactării articolului demisiile secretarilor de stat nu au fost publicate în Monitorul Oficial.

    Citiți și: Piața îngrășămintelor în 2026: scumpiri accelerate, risc de penurie și decizii tot mai dificile pentru fermieri

    Șefii de agenții rămân în funcție

    Șefii de agenții guvernamentale susținuți de PSD au rămas în funcții, în ciuda ieșirii PSD din Guvern. Cele mai mportante agenții cu care lucrează fermierii sunt: Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) unde director este Adrian Chesnoiu, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) unde director este Gabriela Nicoleta Andrei, Agenția Domeniilor Statului (ADS) unde director este Marian Tutilescu și Autoritatea Națională Fitosanitară (ANF) unde director este Romeo Șoldea.

    De precizat că în cazul APIA, portofoliul oficial îi aparține lui Adrian Pintea, secretar de stat demisionar, acesta fiind titular de drept al postului câștigat prin concurs.


    Te-ar mai putea interesa

    Litrul de lapte – 70 de bani în ferme și 2,4 lei în rapoartele oficiale. Daniel Buda cere explicații Un primar a plantat de la zero 146 de hectare de pădure cu fonduri din PNRR Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren”

    Ultimele știri

    Șeful APIA: Fermierii care mai au de încasat subvenții pe hectar și animale! Încă o instituție a statului controlează sectorul laptelui românesc! UPDATE: Focar de antrax confirmat în România la o bovină ce figurează cu vaccinări în ultimii doi ani BASF a premiat excelența în viticultură: 185 de vinuri au concurat la a XI-a ediție a competiției „Povești cu vinuri românești” Informația Agrointeligența a fost corectă: Nicolae Istudor – propus ministru al Agriculturii!