• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Europarlamentar: Consiliul Concurenței ar trebui să investigheze prețurile la carburanți

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Avocatul și europarlamentarul AUR, Gheorghe Piperea, a atras atenția că menținerea prețurilor ridicate la benzină și motorină, în pofida scăderii semnificative a cotației barilului de petrol, ar putea indica existența unor practici anticoncurențiale pe piața carburanților.

    Într-o postare făcută pe pagina sa de socializare, Gheorghe Piperea a afirmat că situația ar putea fi explicată printr-un presupus abuz de poziție dominantă din partea marilor producători și furnizori, precum și printr-o posibilă coordonare între principalii jucători din piață. De asemenea, acesta susține că o parte din costurile măsurilor de compensare adoptate de stat ar fi fost transferate către consumatori.

    Citiți și: E oficial! Lege nouă pentru motorina din agricultură: fermierii vor cumpăra motorină fără acciză

    Avocatul Ghoerghe Piperea
    Avocatul Gheorghe Piperea

    Gheorghe Piperea a subliniat că faptul că benzina și motorina nu s-au ieftinit imediat ce barilul de petrol a scăzut substanțial este nimic altceva decât un efect al unor practici anti-concurențiale ale actorilor pieței.

    ”Acesta este un abuz de poziție dominantă a celor trei producători care sunt și furnizori, ralierea cartelară a furnizorilor mari (sunt doar 3) la abuzul producătorilor – furnizori și trecerea asupra consumatorilor a costurilor compensărilor decise de stat din când în când. Consiliul Concurenței ar putea să declanșeze o anchetă, la cererea păgubiților sau din oficiu. Consumatorii, comercianții mici și fermierii ar putea face procese de daune, pentru practici comerciale înșelătoare și uzanțe comerciale necinstite”, a transmis avocatul în postarea sa.

    Citiți și: Criză de motorină în agricultură? Livrările în ferme întârzie și 4 zile

    Autoritățile competente ar putea declanșa o investigație

    Avocatul a menționat că autoritățile competente ar putea declanșa o investigație privind evoluția prețurilor, fie în urma unor sesizări, fie din oficiu. Totodată, el a completat că persoanele și companiile afectate ar putea solicita despăgubiri în instanță, invocând eventuale practici comerciale înșelătoare sau neloiale.

    ”Ar putea, dar nu o fac. Cică e scump și nu e încredere în justiție. Bine că nu e scump litrul de carburant și că există încredere în corporațiile care practică optimizarea fiscale”, a concluzionat europarlamentarul AUR.

    Consiliul Concurenței a anunțat pe 3 iulie printr-un comunicat că monitorizează evoluția prețurilor carburanților, în contextul expirării perioadei de plafonare a adaosului comercial și de reducere temporară a accizei la motorină.

    Datele analizate până la acea dată au arătat că în cea mai mare parte a perioadei 1 martie – 30 iunie 2026, prețurile carburanților din România s-au menținut semnificativ sub media Uniunii Europene, atât la prețurile finale, cu taxe, cât și la prețurile fără taxe. Mai mult, diferența dintre prețurile din România și media europeană a fost mai mare decât în mod obișnuit, în special în cazul prețurilor fără taxe.


    Te-ar mai putea interesa

    Grâul românesc de panificație – producție bună, preț mic. Daniel Radu, fermier: „Este un preț umilitor” Producție mare la grâu, în ”polul secetei”: 9,4 tone/ha într-o fermă cunoscută Lege în vigoare de astăzi: tahograf obligatoriu pe dubițele care fac acest tip de transport! Șeful OJFIR Constanța – arestat într-un dosar ce include achiziția de terenuri pentru eoliene Dronele vs. fragmentarea terenurilor. Nicu Vasile, fermier: ”Riscă să devină o sursă de conflicte, pierderi economice și insecuritate juridică”

    Ultimele știri

    Europarlamentar: Consiliul Concurenței ar trebui să investigheze prețurile la carburanți Romgaz preia Azomureș și intră în producția de îngrășăminte. Decizia acționarilor Greșeli de evitat la grâu, porumb și floarea-soarelui. Lecții din teren APIA a început controalele în fermele care au cerut subvenții pe hectar și animale Fermier: „Am pierdut și 7 litri de lapte pe vacă din cauza căldurii!”. Efectele observate în ferme după canicula extremă