• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ce spune Comisia Europeană despre fermierii care nu vor finaliza proiectele pe vechiul PNDR până la finele acestui an

    agrointeligenta.ro

    La începutul acestei săptămâni, ministrul agriculturii Daniel Constantin declara că fermierii care au în derulare proiecte pe fonduri europene pot sta liniștiți că, deși România nu a obținut prelungirea perioadei de absorbție, finanțările aprobate nu vor fi pierdute. Anunțul oficialului de la București a fost confirmat de către comisarul european pentru agricultură Phil Hogan.

    Într-un răspuns transmis pe această temă europarlamentarului Daniel Buda, Hogan confirmă faptul că beneficiarii de fonduri europene care nu vor reuși să își finalizeze proiectele până la 31 decembrie vor putea continua să absorbă toți banii din PNDR 2014-2020.

    Iată răspunsul integral oferit de Comisia Europeană:

    „Proiectele de dezvoltare rurală care nu sunt finalizate până la termenul-limită stabilit pentru eligibilitatea cheltuielilor legate de programele de dezvoltare rurală pentru perioada 2007-2013 (și anume 31 decembrie 2015) pot continua, iar cheltuielile sunt eligibile în cadrul pachetului bugetar pentru perioada 2014-2020 dacă sunt îndeplinite condițiile prevăzute de normele tranzitorii. Astfel, nu mai este necesară parcurgerea unor etape suplimentare pentru a se garanta securitatea juridică pe durata tranziției la perioada de programare 2014-2020 pentru proiectele de dezvoltare rurală care urmează să continue după data de 31 decembrie 2015.
    Consiliul European din decembrie 2014 a evidențiat necesitatea ca, împreună cu statele membre, Comisia să găsească soluții pentru maximizarea utilizării angajamentelor din perioada cadrului financiar multianual 2007-2013, bazându-se pe flexibilitatea normelor existente.
    Pentru perioada de programare 2007-2013, legiuitorii au stabilit data de 31 decembrie 2015 ca ultimă zi de eligibilitate, fără a conferi Comisiei competența prelungirii acestui termen. Prin urmare, pentru orice schimbare a perioadei de eligibilitate ar fi necesar un nou act de bază. Comisia a analizat cu atenție o astfel de opțiune și a ajuns la concluzia că nu ar fi adecvată prezentarea unei propuneri în acest sens.
    Totuși, Comisia a adoptat un act delegat (în curs de examinare de către Parlament și Consiliu) care va oferi mai multă flexibilitate pentru transferul de fonduri între axe, pentru a spori absorbția fondurilor FEADR rămase.”

    Daniel Buda si Phil Hogan

    Mă bucură faptul că un demers făcut de mine alături de colegii mei europarlamentari români din comisia de Agricultură permite agricultorilor români să primească în continuare fonduri din bugetul de dezvoltare rurală 2007-2013 şi după expirarea termenului de 31 decembrie 2015. Aşa cum am mai precizat, prin această măsură se evită practic nefinalizarea proiectelor iar exploatațiile agricole nu sunt puse în pericol din cauza considerentelor financiare – Daniel Buda, europarlamentar

    Foto: www.jewishlens.org



     


    Te-ar mai putea interesa

    Cele mai bune soiuri de cireși: topul realizat de specialiști la Stațiunea CDVP Pietroasa-Istrița Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat Lege în Parlament: Construcțiile ridicate pe terenuri agricole pot intra în legalitate prin plata unei taxe Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români Rareș Bogdan: „Blocarea exporturilor de oi din România servește pe tavă Spaniei contracte uriașe”

    Ultimele știri

    Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Șeful ANSVSA merge la Bruxelles: ”Cerem ridicarea interdicției la exportul de oi și audit la fața locului” Decizie majoră în zootehnie: Vaccinarea în masă a ovinelor, pregătită să fie prezentată Comisiei Europene Oficial: Șefii DSVSA Arad, sub control judiciar într-un dosar DNA Piața cerealelor – o nouă săptămână: Cel mai ieftin grâu. Argus: Recolta din România, spre un nou record