• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Efect așteptat după ce suprafața solicitată pentru plată a scăzut. Baciu, LAPAR: ”Ar fi logic ca subvenția la hectar să crească!”

    Gabriela Gimbășanu – Agrointeligența

    Suprafața pentru care fermierii români au cerut subvenție pe anul 2015 a scăzut cu 270.000 de hectare, ajungând, potrivit declarațiilor ministrului Daniel Constantin, la 9,53 de milioane de hectare.

    Anunțul nu îl suprinde pe Laurențiu Baciu, președintele Ligii Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România. Acesta spune că obligația beneficiarilor de a face dovada că sunt fermieri activi este unul dintre factorii importanți care au făcut ca suprafața pentru care se cere subvenție să fie mai mică în acest an.

    ”Toți cei care au depus cererile unice trebuiau să facă dovada că lucrează efectiv terenul pentru care cere bani. Până acum s-au luat mulți bani de pomană. Mulți stăteau la bloc, intrau pe calculator, completau cererea și așteptau poștașul să vină acasă cu banii. Cei care declarau suprafețe inexistente nu au mai îndrăznit să solicite banii, pentru că li s-a cerut declarație pe propria răspundere că lucrează efectiv terenul respectiv. Eu preconizez că suprafața solicitată pentru plată va scădea în viitorul apropiat”, a declarat Laurențiu Baciu pentru Agrointeligența.

    Potrivit calculelor liderului LAPAR, este de așteptat ca subvenția să crească pe acest an întrucât bugetul total este fixat, dar se va împarte unui număr mai mic de hectare. ”Ar fi logic ca subvenția pe suprafață să crească, pentru că aceași sumă de banii se împarte la o suprafață declarată, mult mai mică decât cea de anul trecut. Suprafața de 270.000 hectare poate fi comparată cu suprafața agricolă a unui județ. Putem face această comparație. Sunt județe în România care nici nu au această suprafață agricolă, la fel cum sunt județe care au suprafețe agricole și de două ori mai mare decât suprafața de 270.000 hectare. Putem spune că este vorba de o suprafață agricolă medie a unui județ”, a mai spus Laurențiu Baciu.

    Depunerea cererilor unice de plată s-a încheiat pe data de 10 iulie, iar numărul fermierilor care și-au depus cererile pentru anul 2015 este de 942.000, pentru o suprafață eligibilă la plată de 9,53 milioane de hectare.

    Până la data de 15 iunie, termen în care fermierii putea să-și depună cererile fără penalizări, au fost depuse 821.056 cereri, pentru o suprafață de aproximativ 8,4 milioane de hectare. Ceea ce însemană că, după data de 15 iunie și-au mai depus cereriile unice, un număr de 120.944 de fermierii, care vor primi o subvenție mai mică cu 1% pentru fiecare zi de întârziere.



     


    Te-ar mai putea interesa

    Agrinvest Credit IFN SA schimbă regulile în agricultură: credite până la 10 ani și reducere a dobânzii de până la 10%/an pentru cei disciplinați ANM: vijelii de 70 km/h și grindină. Județele unde sunt așteptate cele mai mari cantități de apă Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești Litrul de lapte – 70 de bani în ferme și 2,4 lei în rapoartele oficiale. Daniel Buda cere explicații

    Ultimele știri

    Lovitură devastatoare pentru legumicultorii din Glodeanu Sărat: recoltele, distruse înainte de recoltare TIMAC AGRO România a marcat două decenii de prezență și dezvoltare pe piața agricolă din România! Noi fonduri europene pentru energie verde în ferme. Proiectele de finanțare se depun din 15 iunie Stațiunea Pomicolă Bistrița organizează un eveniment dedicat fertirigării și irigațiilor în cultura cireșului Crescătorii de animale – protest la Cotroceni. Fermierii cer intervenția statului în problema urșilor