• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • O regiune din Rusia duce o luptă acerbă cu lăcustele. Insectele distrug tot ce este verde în calea lor

    Roxana Dobre -

    Regiunea Stavropol din sudul Rusiei a fost invadată de lăcuste. Insectele distrug tot ce este verde în calea lor, iar agricultorii se tem că recolta va fi compromisă. În prezent, terenurile agricole sunt tratate cu substanţe chimice cu ajutorul aviaţiei utilitare, relatează luni canalul de televiziune Vesti-24, citat de Agerpres. Autoritățile au declarat stare de alertă în zonă și spun că țara se confruntă cu cea mai mare invazie de dăunători din ultimii 30 de ani.

    Suprafaţa amenințată este de câteva mii de hectare

    Chiar dacă fermierii, împreună cu autoritățile, împrăştie zilnic pesticide, ei spun că nu există prea multe speranțe de a salva roada. Potrivit specialiștilor, o colonie mare de lăcuste distruge zilnic până la patru mii de tone de vegetație. În loc de cele trei milioane de tone de cereale pe care agricultorii ruşi din Başkortostan sperau să le recolteze, chiar şi previziunile cele mai optimiste relevă că nu vor reuşi să adune nici măcar două treimi din cifra prevăzută. În regiunea vecină Celiabinsk, invazia lăcustelor a afectat 700.000 de hectare de culturi agricole, dar cu toate acestea autorităţile regionale nu consideră situaţia drept „critică”.

    „Măsurile principale de profilaxie au fost luate încă în 2011, de aceea numărul dăunătorilor a scăzut până la pragul critic”, a declarat postului de televiziune citat Elena Maslova, agronom-şef din regiune, apreciind că, în pofida dezastrului făcut de lăcuste, nu se înregistrează distrugeri de mari proporţii.

    Și la noi lăcustele dau bătăi de cap autărităților

    Două hectare de vegetaţie au fost distruse până acum de insecte. Firma care se ocupă de spaţiile verzi din oraş a folost insecticide, fără rezultat însă. Cel mai mult par să le placă trandafirii japonezi. Potrivit stiri.tvr.ro, firma care îngrijeşte spaţiile verzi din Piteşti a încercat mai multe soluţii. Până cum nimic nu le a venit de hac lăcustelor. Asta şi pentru că oamenii nu au voie să folosească substanţe cu grad ridicat de toxicitate. Autoritatea Naţională Fitosanitară a recoltat probe şi încearcă să găsească un produs care să alunge lăcustele. Lăcusta de origine nord-americană a apărut, prima dată, în România în 2006, în Constanţa. Este o insectă invazivă care atacă aproape orice fel de plantă.



     


    Te-ar mai putea interesa

    Soiul de grâu de la Rodbun care nu se vinde, ci se cumpără! Avans APIA 2025: Fermierii care au intrat la plată până astăzi! Un german a dat în judecată un parc eolian pentru că infrasunelete emise de turbine i-ar fi îmbolnăvit familia. Ce au decis judecătorii

    Ultimele știri

    Fermierii polonezi organizează un protest național ce va ține o lună întreagă. În decembrie fac miting la Bruxelles Cântărirea rapiței toamna pentru o fertilizare mai bună cu azot – formulă de calcul Ce mănâncă românii toamna. Carrefour și NielsenIQ au prezentat tendințele consumului de sezon