• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Director de GAL premiat la RuralFest: Am mers aproape din poartă-n poartă pentru a le explica oamenilor cum putem să îi ajutăm

    agrointeligenta.ro

    Cele mai performante Grupuri de Acțiune Locală (GAL) au fost premiate de Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale astăzi, în cadrul RuralFest. Recunoașterea muncii acestor parteneriate public-private a fost binevenită mai ales că în spatele rezultatelor a stat mult efort din partea celor care au făcut ca numărul beneficiarilor de fonduri europene să fie mai mare.

    În județul Argeș, cel mai performant GAL și cel care a fost și premiat la București este GAL Ținutul Argeșului de Mijloc, parteneneriat care acoperă 12 comune și un oraș, adică 58.000 de locuitori. Pe exercițiul financiar ce acum se încheie, GAL-ul a reușit să atragă 2 milioane de euro, deja plătiți pentru finanțarea a 47 de proiecte. Cele mai multe, pe măsurile 141, 112, 121 și 123, după cum ne-a precizat directorul executiv Ionela Mocanu.

    ”La început, oamenii nu prea înțelegeau cu ce ne ocupăm, nu aveau încredere, așa că prima sesiune am ținut-o deschisă mai bine de trei luni pentru că nu venea nimeni cu proiecte. Acum s-au învățat și își fac din timp proiectele”, a declarat directoarea GAL-ului argeșean.

    Pentru a ajunge mai ușor la oameni, Ionela Mocanu și colegii săi de la GAL s-au gândit să pună pe picioare o strategie proprie de informare a posibililor beneficiari de fonduri europene. ”Am avut trei promotori locali care s-au ocupat de parte de informare. La un moment dat, am mers aproape din poartă-n poartă și le-am explicat oamenilor. Cele mai eficiente au fost, însă, întâlnirile publice prin care am făcut promovare eficientă în teritoriu”, ne-a spus Mocanu.

    Iată care au fost cele mai performante GAL-uri premiate astăzi de ministrul Daniel Constantin:

    1.Grupul de Acţiune Locală Vrancea Sud-Est – județul Vrancea

    1

    2.Grupul de Acţiune Locală Vedea, Găvanu, Burdea – județul Olt

    2

    3.Grupul de Acţiune Locală Podu Înalt – județul Vaslui

    3

    4.Grupul de Acţiune Locală Ținutul Argeșul de Mijloc – județul Argeș

    4

    5.Grupul de Acţiune Locală Colinele Olteniei – județul Olt

    5

    6.Grupul de Acţiune Locală Drumul Carelor – județul Argeș

    6

    7.Grupul de Acţiune Locală Valea Ampoiului – Valea Mureşului – județul Alba

    7

    8.Grupul de Acţiune Locală Asociaţia de Dezvoltare Zonală Tecuci – Galați

    8

    9.Grupul de Acţiune Locală Plaiurile Oltețului – județul Olt

    9

    10.Grupul de Acţiune Locală Dobrogea Centrală – Constanța

    10

    Citește și:

    Ce este un GAL și cum funcționează el pentru a-i ajuta pe fermieri să acceseze fonduri europene de până la 200.000 de euro


    Te-ar mai putea interesa

    Investiția de 200-300 de euro care ajută fermierii să economisească zeci de mii de euro Crama Corbuț, investiție în vinuri premium inaugurată la Diosig. Dan Corbuț: „Îmi doresc ca acest proiect să fie dus mai departe de copiii și nepoții mei” Furtuna a frânt porumbul și floarea-soarelui în ferma lui Matei Titianu: ”Culturile erau irigate, în stadiu avansat de vegetație” Greșeli de evitat la grâu, porumb și floarea-soarelui. Lecții din teren Lege în vigoare de astăzi: tahograf obligatoriu pe dubițele care fac acest tip de transport!

    Ultimele știri

    Subvenții 2026 – termene și obligații pentru crescătorii de vaci și de oi care au depus cerere la APIA PENNY România: prospețime de sezon, produse 3RO și mărci proprii la ofertă în perioada 8–14 iulie 2026 România intră sub Cod galben de furtuni. Rafale de peste 80 km/h și grindină LID Invicto, hibridul de rapiță de la Lidea care cucerește hectar după hectar la Fermele Iliuță USAMV București a dat startul admiterii 2026: peste 1.400 de locuri la buget pentru studiile de licență