• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Astăzi se împart banii de la Comisia Europeană. Claudiu Frânc, FCBR: ”Mergem la MADR cu trei variante”

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Liderii crescătorilor de bovine se întâlnesc din nou astăzi cu ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, pentru a pune la punct schema după care va aplica ajutorul pentru acest sector în perioada imediat următoare. Banii, în total 11,1 milioane de euro, au fost alocați de Comisia Europeană într-o tentativă de a echilibra pierderile pe care fermierii le au din cauza prăbușii prețurilor pe piața laptelui și a cărnii de porc.

    “Noi avem o propunere convenită deja în Adunarea Generală, pe care o vom discuta la minister și o vom face publică după ce va fi bătută în cuie. Avem de fapt trei variante și vom vedea de fapt care este cea pe care se va merge”, ne-a declarat președintele Federației Crescătorilor de Bovine din România, Claudiu Frânc.

    Comisia Europeană a alocat României 11,1 milioane de euro iar principalul sector unde vor merge banii este cel al laptelui. “Când s-a alocat această sumă s-a avut în vedere cota de lapte. Acesta este sectorul cel mai afectat și va beneficia de cel mai mare sprijin. Pe lângă cota de lapte, ca și criterii, s-au luat măsura în care fermierii au fost afectați de scăderea prețurilor, dacă au traversat secetă și dacă, direct sau indirect, au fost afectați de către embargoul Federației Ruse. Toate aceste elemente au stat la baza alocărilor financiare făcute de către Comisie”, a explicat recent Daniel Constantin.


    Te-ar mai putea interesa

    Dosar penal pentru oierul care a omorât ursul ce îi atacase turma de oi Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare Cum va fi vremea în luna iunie: temperaturi peste normal și deficit de ploi în mai multe regiuni Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta”

    Ultimele știri

    ANSVSA a actualizat procedura prin care crescătorii trebuie să declare animalele bolnave sau moarte Șef APIA: Supraglomerarea centrelor APIA – risc ca unii fermieri să piardă subvențiile! Instabilitatea guvernamentală, un pericol pentru agricultură. Avertisment: Nu merge cu „premier surogat”! România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil Situație critică într-un județ unde 75.000 de hectare riscă să rămână fără subvenții APIA