• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Industria de îngrăşăminte chimice românești, pusă pe butuci. Sunt afectați fermierii?

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Industria îngrăşămintelor din România este practic pe butuci. Din şapte fabrici mari, şase sunt închise, trei sunt în insolvenţă iar una mai funcţionează la mai puţin de jumătate din capacitate.

    Fabricile închise sunt cele din grupul InterAgro, deţinut de omul de afaceri Ioan Niculae. Singura care mai funcţionează, chiar dacă la 40 la sută din capacitate, este Azomureş, deţinută de elveţienii de la Ameropa.

    Fermierii nu văd o mare problemă în faptul că în România nu mai sunt produse îngrășăminte

    Din punct de vedere al fermierilor români, închiderea fabricilor de îngrăşăminte nu reprezintă o mare problemă, după cum opinează Ştefan Poienaru, preşedintele Asociaţiei Fermierilor din România, el însuşi un mare latifundiar.

    „Sunt traderi, companii străine sau româneşti, care aduc îngrăşăminte. Din Turcia, Ucraina, Ungaria, Rusia. Nu sunt mai scumpe decât cele din România, ba chiar sunt mai flexibili la termenele de plată şi se poate negocia la preţ în funcţie de cantitate. Şi, cel mai important, ţi le aduc cu camionul la poarta fermei. Am terminat cu cozile interminabile la porţile fabricilor româneşti de îngrăşăminte”, arată fermierul.

    Daniel Constantin: “Companiile de trading sunt foarte flexibile şi au condiţii atractive pentru clienţi”

    La Ministerul Agriculturii nu s-au raportat probleme din teritoriu, de la fermieri. Ministrul Daniel Constantin precizează că fermierul român nu are de suferit ca urmare a închiderii fabricilor de îngrăşăminte. Acestea ar mai fi fost închise şi în alţi ani, este adevărat nu toate deodată, funcţie de cererea şi condiţiile de piaţă, aşa că agricultorii ştiu ce au de făcut în aceste situaţii.

    „Aduc din import sau cumpără ce mai au fabricile pe stoc. Din datele pe care le deţin, necesarul semestrial de îngrăşăminte este de 1,3 milioane de tone, din care, în prima parte a anului, s-au importat circa 400.000 de tone. Companiile de trading sunt foarte flexibile şi au condiţii atractive pentru clienţi”, explică Constantin.

    SursaEconomica.net


    Te-ar mai putea interesa

    Piața cerealelor, la zi. Grâul DAP Constanța rezistă la 1 leu/kg, prețul florii-soarelui coboară Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha Se mai fac plăți din subvenții după termenul de 30 iunie? Răspunsul șefului APIA pentru fermieri! Județe sub alertă meteo: Caniculă, disconfort termic și furtuni cu grindină în plină campanie de recoltat Președintele Nicușor Dan a promulgat legea care elimină plafonarea pentru procesatorii alimentelor de bază

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. Comisia Europeană – noi estimări de producții, minime pentru grâu și orz în porturi O fermă cu 1.800 de capete – izolată după suspiciuni de variolă ovină și caprină Noul regulament european pentru NGT a fost publicat în Jurnalul Oficial al UE Auchan România a publicat Raportul de Sustenabilitate 2025: peste 100 de filiere, aproape 4,5 milioane de produse salvate de la risipă și investiții continue în eficiență energetică Mecanicul agronom din Botoșani culege cireșe bio. Povestea de la Mănăstirea Doamnei pentru ”Campioni pe teren”