• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Daniel Constantin:”Evaluarea pagubelor provocate de secetă s-a încheiat. Banii pentru despăgubiri vor ajunge la fermieri în lunile noiembrie-decembrie”

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Ministrul Agriculturii Daniel Constantin a declarat astăzi că datele privind despăgubirile au fost transmise la minister iar în lunile noiembrie și decembrie fermierii vor primi banii. “În lunile noiembrie și decembrie vom plăti despăbugirile pentru secetă către fermieri. Am avut o adresă către cei din teritoriu și până la 30 septembrie ne-au transmis toate datele iar noi acum pe centralizăm și în zilele următoare vom notifica Comisia Europeană. Chiar astăzi a avut loc o discuție la Ministerul de Finanțe apropo de rectificarea bugetară. Eu sper să primim toate resursele pe care le-am solicitat și în lunile noiembrie și decembrie să plătim despăgubirile către fermieri. Anul acesta toți fermierii au fost afectați fie că vorbim de cei mici sau cei mari. Indiferent de mărime, aceștia vor primi despăgubiri cu condiția ca pierderile să fi depășit 30 la sută din producție”, a declarat ministrul la emisiunea „Probleme la Zi” difuzată la Radio România Actualităţi.

    El a explicat cum se calculează pierderile de venit și cum se acordă despăgubirile pentru secetă.  “Sunt câteva formule pe care le studiem acum la minister astfel încât să ne încadrăm și într-un buget pe care îl discutăm acum cu Ministerul de Finanțe și în egală măsură să nu ieșim din limitele regulamentului european. Mecanismul este în felul următor: la sfârșitul anului financiar calculăm o producție existentă în anul respectiv și prețul mediu din același an raportat la media ultimilor 3 ani din punct de vedere al producției și veniturilor și al prețurilor de comercializare. Diferența de venit se poate compensa cu până la 80 la sută din fonduri de la bugetul de stat”, a explicat ministrul.

    Foto:Radio România Actualităţi 

     

    Te-ar mai putea interesa

    O familie de tineri fermieri a pus bazele unei afaceri inedite, adresată crescătorilor de vaci Prințul-fermier: Un membru al Casei Regale din Anglia face agricultură la nivel profesionist Fertilizarea cu gunoi de grajd vara. Reguli și termene ce trebuie respectate de fermieri Mesajul unui mare cumpărător de ovine pentru oierii români! După 30 de zile de carantină, s-au ridicat restricțiile pentru ovine. Documentul obligatoriu pentru circulația animalelor

    Ultimele știri

    Mesaj din comuna cu focar de variolă: „Nu avem nevoie de un război între autorități și crescători” Variola ovină se extinde în România. Noi zone de protecție și supraveghere în mai multe județe Fermierii pot depune până vineri cererile la DAJ pentru subvenția de 300 de euro la hectar Prognoza meteo pentru luna septembrie. Ploile, esențiale pentru culturile de toamnă ale fermierilor România, între caniculă și ploi. Alertele meteo emise de meteorologi pentru următoarele zile