• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Recomandări fitosanitare de octombrie: Ce tratamente se pot aplica pentru bolile apărute la cultura de grâu

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Condiţiile de mediu din ultima perioadă care au constat în precipitaţii abundente şi temperaturi pozitive au favorizat apariţia şi dezvoltarea bolilor la cultura de grâu semănat în toamnă. Pentru prevenire şi combatere specialiștii din cadrul Oficiului Fitosanitar Vâlcea recomandă un tratament cu produse specifice.

    Tratamentul se execută şi la culturile de orz, triticale şi secară.

    Perioada optimă: imediat cum se poate intra în parcele şi durează până la apariţia temperaturilor de îngheţ.

    Produse recomandate :
    • Azbany (azoxistrobin) = 1 L/Ha sau
    • Mirador forte (azoxistrobin+tebuconazol) = 2 L/Ha sau
    • Opera Max (piraclostrobin+epiconazol) = 1,2 L/Ha sau
    • Zamir 40 EW (tebuconazol+procloraz) = 0,75 L/Ha.

    În lipsa produselor de mai sus pot fi folosite şi alte produse avizate pentru boli foliare la cerealele păioase.

    Dacă, în parcelele cu vegetaţie avansată, este depistat atac de afide sau cicade, se adaugă şi un insecticid, cum ar fi: Decis Mega 50 EW = 0,15 L/Ha sau Fury 10 EC = 0,2 L/Ha sau Lamdex 5 EC = 0,2 L/Ha sau Poleci = 0,4 L/Ha sau Proteus OD 110 = 0,35 L/Ha.

    Conform cu noile reglementări ale Uniunii Europene privind ecocondiţialitatea, care prevăd ca informaţiile despre folosirea produselor de protecţia plantelor (ppp) să fie păstrate cel puţin 3 (trei) ani, de către utilizatorii profesionişti, se impune ca fiecare utilizator de ppp (fermieri, producători agricoli, etc.) să deţină şi să completeze, la zi, un registru de evidenţă a tratamentelor fitosanitare.

    Respectarea acestei prevederi va fi verificată, în teren, de către inspectorii APIA şi cei ai Oficiului Fitosanitar Judeţean. Amenzile pot ajunge pâna la 8.000 – 10.000 lei, pentru utilizatorii profesionişti care nu se conformează acestei prevederi. În plus, se vor respecta măsurile de protecţia muncii, protecţia mediului, inclusiv protecţia albinelor, reglementată prin Ordinul 127/21.10.1991 (45/1991 al MAA).

    Te-ar mai putea interesa

    Fermierul Ilie Chifan produce un chefir artizanal unic pe piață, cu ciuperca tibetană! Samsarii de pepeni, lăsați fără marfă și fără mașini. Amenzi de 7.500 de lei Satul fără vaci. Mărturia unui antreprenor: „Au trebuit doar 20-30 de ani ca nimeni să nu mai crească animale” Un mare trader își suspendă activitatea în Ucraina: ”Prezintă riscuri extrem de mari pentru viața angajaților companiei” DNA confirmă trimiterea în judecată a șefilor APIA și ANF. Adrian Pintea și Romeo Șoldea, suspendați din funcție

    Ultimele știri

    Kerekes Melinda Klara, la butoanele APIA și în continuare? Numirea, oficializată pe site Amenzi pe piața zahărului: Agrana și Lucsor, sancționate de Consiliul Concurenței cu 10,22 milioane de euro ROMOVIS: „30 iulie a fost doar un semnal!”. Oierii anunță noi proteste împotriva ANSVSA și Guvernului Piața cerealelor, la zi. Constanța rămâne reper pentru exporturile din Marea Neagră, porumbul – sub presiunea ofertei din Ucraina Micii fermieri care vindeau legume ieftine au fost alungați de autoritățile dintr-un mic oraș