• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Un eventual protest al fermierilor nu-l sperie pe ministrul Irimescu: ”Prioritatea mea este să plătesc avansul către toți beneficiarii”

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Ministrul agriculturii Achim Irimescu este la curent cu intenția fermierilor de a organiza un protest. Manifestarea, anunțată pe Facebook pentru ziua de mâine, de 1 Decembrie, nu este însă sigur că va avea loc.

    ”Eu ce pot să spun despre un protest al fermierilor? E dreptul lor, dar eu am în acest moment altă prioritate – să plătesc avansul către toți beneficiarii: dacă dă Domnul, eu vreau să ajung să virăm avansul pentru toți fermierii. Și atunci, pentru ce vor mai protesta mâine? Sigur, le înțeleg supărarea, că au fost întârzieri în primă fază, dar APIA efectiv, la apelul meu, a reușit să facă eforturi non-stop și a reușit să recupereze destul de mult”, ne-a declarat ministrul Achim Irimescu.

    Vă reamintim că din totalul de 700.000 de cereri eligibile pentru plata avansului, până la ora 14.00 aproape 500.000 de cereri ieșiseră din sistem cu ordine de plată, potrivit ministrului Irimescu. Acesta a precizat că până la ora 23.00, în cursul zilei de astăzi, funcționarii APIA ar putea finaliza procesarea cererilor și transferul către Trezorerie. Apoi, după ce și băncile comerciale își vor relua activitatea, banii vor putea ajunge în conturile fermierilor, fiind vorba despre 236 de lei/ha, circa 70% din plata unică pe suprafață, fixată pentru 2015 la 77,42 euro/ha. Tot acum se achită și 84% din plățile pe agro-mediu, respectiv Măsura 214 din PNDR 2007-2013.

    Citiți și: Subvenții pe suprafață: Cât plătește APIA la avans pentru fiecare hectar de teren agricol

    Foto: rnews.md


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierul Samson Popescu a început în forță semănatul porumbului. ”Nu facem rabat de la tehnologie” Fermierii nu mai fac față. Litrul de lapte: 1,5 – 1,6 lei; 1.500 de vaci trimise la abator Termen urgent: Fermierii mai au doar patru zile lucrătoare pentru subvenția de 1.500 euro Coadă la produsele fermierilor înainte de Paște. Cât costă mielul la piața ”pe roți”, direct de la stână Cele mai frumoase mesaje de Paște, urări pentru familie, prieteni sau părinți și toți cei dragi!

    Ultimele știri

    Infracțiunea gravă pentru care micii fermieri pot fi amendați cu 35.000 de lei Săptămâna Luminată – ce înseamnă. Tradiții românești în zilele ce urmează după Paște Subvenții APIA 2026. Fermierii, verificați tot timpul anului pentru terenurile lucrate Cadastrul apelor – prima bază de date digitală unitară a cursurilor de apă din România Florin Barbu: Guvernul are în pregătire un mecanism să subvenționeze prețul îngrășămintelor