• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Motivul pentru cei mai mulți fermieri nu vor încasa despăgubiri de secetă pentru plantele de nutreț

    Gabriela Gimbășanu -

    Cei mai mulți fermieri ale căror culturi de nutreț au fost afectate de secetă nu vor putea beneficia de despăgubiri pentru că la data la care s-au făcut evaluările, majoritatea comisiilor de specialitate nu fuseseră informate să treacă și aceste suprafețe în procesul-verbal.

    ”La despăgubirile pentru secetă, pentru plantele de nutreț s-a făcut o mare eroare. Nefiind introduse de la început în actul normativ care prevedea seceta, echipele de la ISU și comisiile de evaluare nu au făcut procese verbale pe aceste culturi. Cu tot efortul nostru de a introduce aceste plante în lista culturilor care intră la despăgubirile de secetă, foarte mulți fermieri nu au procese verbale în care să figureze și aceste culturi, deci nu au avut cum să facă dovada că au înregistrat pierderi și nici nu au depus dosarul pentru a primi despăgubirile de secetă”, ne-a declarat Claudiu Frânc, președintele Federației Crescătorilor de Bovine din România.

    Așteaptă ANTZ-ul din ianuarie

    Soluția ca și crescătorii de animale să primească un sprijin cât mai curând rămâne plata Ajutorului Național Tranzitoriu pentru Zootehnie, achitat din bugetul de stat pe anul 2016. În acest sens, Frânc a cerut și a obținut de la MADR promisiunea că aceste sume – ce se ridică pe anul 2015 la 470 de lei/cap de bovină, le vor fi virate fermierilor începând din luna ianuarie. ”Dacă ne amână până în mai cu plățile, atunci avem o mare problemă. Trebuie să sprijinim sectorul zootehnic cu prioritate. Am găsit o deschidere și sperăm ca măcar din ianuarie să primim cu prioritate banii pe ANTZ”, ne-a declarat Frânc.

    Totuși, de precizat că în cazurile fericite, dar puține, în care comisiile de evaluare au trecut în procesul verbal și paguba la plantele de nutreț, fermierii care și-au depus cererile la APIA până pe 2 decembrie, vor primi 445 lei/ha dacă activează ca persoane juridice, precum şi orice forme asociative cu/sau fără personalitate juridică constituite conform legii. Pentru producătorii agricoli persoane fizice care deţin atestat de producător, producători agricoli persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale şi întreprinderi familiale,, cuantumul despăgubirilor pentru aceste suprafețe este la jumătate, respectiv 222,5 lei/ha.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Garda de Mediu – controale masive în ferme! Un fermier a încasat deja o amendă uriașă După legume, Turcia ne inundă și cu flori. Exporturile au crescut pentru 8 Martie Fermierii ne confirmă: a început intre în conturi subvenția pe pârloagă. ”APIA s-a ținut de cuvânt” Preț miei Paște 2026. Calculele oierilor pentru un kilogram de carne de miel de sărbătorile pascale Șefa APIA – anunț pentru fermierii care așteaptă PD-28, subvenția pe pârloagă: „Luni, banii în conturi”

    Ultimele știri

    Ministrul Agriculturii a descoperit puiul românesc, ”zburat” cu offshore prin Cipru ca să aibă ”intrare” în supermarket Turcia a blocat exportul de îngrășăminte către România! Surse: Prețurile vor exploda din nou! Premierul Ilie Bolojan: Dacă preţul la motorină va creşte alarmant, vom lua măsurile pe care le avem la dispoziţie Fondatorul Agricover anunță că nu preia terenurile grupului Axios și că nu e interesat de dezvoltarea unor ferme proprii Vremea se schimbă radical. Anunțul meteorologilor pentru toate regiunile