• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Gură de oxigen pentru pomicultori: Guvernul continuă finanțarea consumului de fructe în școli

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Programul privind încurajarea consumului de fructe în școli, finanțat din fonduri europene și naționale va fi aplicat în continuare, potrivit unei Hotărâri adoptate astăzi de Guvern.

    Hotărârea de Guvern aprobată stabileşte tipul de fructe distribuite – merele, perioada de distribuţie, limita valorii zilnice, bugetul alocat, precum şi modalitatea de implementare efectivă şi de gestionare la nivelul administraţiei publice, în cadrul programului de încurajare a consumului de fructe proaspete în şcoli în anul şcolar 2015-2016.
    Fondurile UE alocate României pentru acest an şcolar sunt de 6.869.985 euro, iar rata de cofinanţare este de 89%.

    Măsurile adiacente distribuţiei de fructe sunt eligibile pentru sprijinul financiar al Uniunii Europene şi trebuie să se încadreze valoric în limita a 15% din alocarea finală a fiecărui stat membru. Astfel, bugetul total al programului este de aproximativ 66 milioane lei, din care 31,6 milioane lei provenite din fonduri UE şi 34,4 milioane lei reprezintă co-finanţare publică şi cheltuieli, altele decât cele eligibile.

    Limita valorii zilnice (preţul fără TVA al merelor) este de 0,37 lei/elev, ca şi în anul 2014, iar perioada de distribuţie gratuită este de maximum 88 de zile.

    Programul prin care elevii din clasele pregătitoare şi I-VIII din unitățile de învățământ public și privat acreditat/autorizat primesc zilnic mere a fost instituit începând cu anul școlar 2009-2010.

    În cursul acestui an școlar vor beneficia aproximativ 1.750.000 de elevi, conform datelor comunicate de Ministerul Educației Naţionale și Cercetării Științifice.

    Te-ar mai putea interesa

    Amenzi de 20.000 de lei pentru fermierii care nu raportează ce stocuri au în ferme Baloți de lucernă furați în toiul nopții. Hoții au fost identificați cu ajutorul camerelor video din comună Vaci atacate de urs chiar într-o anexă gospodărească. Animalul nu a fost găsit Portul Constanța, tot mai aproape de sufocare. Nivelul scăzut al Dunării complică planul de rezervă al Ucrainei În timp ce prețurile în portul Constanța scad, Ucraina își mută cerealele prin România

    Ultimele știri

    Rapița se scumpește în Europa, iar România poate profita de tensiunile logistice din Marea Neagră Piața – în favoarea fermierilor! Prețurile DAP la rapiță și floarea-soarelui urcă puternic la Constanța Prognoza meteo până la finalul verii. Unde și cât va ploua în ultimele săptămâni de august Fermierii anunță protest național pe 15 septembrie. Ionică Sterp, APC: „Cu oaia, cu tractorul, cu tot, mergem la București” Cel mai mic preț pentru motorina fermierilor. Payam Akbari, Agricover Commodities: ”Nu putem prognoza ce se va întâmpla în două-trei săptămâni sau o lună”