• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Petiție online pentru tratarea semințelor cu neonicotinoide

    agrointeligenta.ro

    În spațiul online a fost lansată astăzi o petiție pentru sprijinirea agriculturii. Inițiativa poartă titlul ”Sustineți competitivitatea agriculturii românesti cu ajutorul celei mai eficiente și sigure tehnologii pentru tratamentul semințelor – insecticidele neonicotinoide!” și și-a propus să adune 5.000 de semnături.

    Fermierii români au nevoie de producții agricole performante, pentru a-și păstra competitivitatea pe piața europeană. România se confruntă cu un dăunător specific, care în câteva zile de la începutul atacului poate distruge o cultură în totalitate – rățișoara porumbului (Tanymecus dilaticollis). Sustineți acordarea unei autorizații temporare pentru folosirea singurei soluții disponibile pe piață pentru combaterea acestui dăunator – insecticidele neonicotinoide!
    Produsele de protecție a plantelor pe bază de substanțe active din clasa neonicotinoidelor sunt folosite în tratamentul profesional al semințelor de porumb, floarea-soarelui și rapiță, fiind sigure pentru operator, albine și mediul înconjurător, atunci când sunt utilizate în mod responsabil și conform instrucțiunilor de pe etichetă. Insecticidele neonicotinoide se aplică la o doză mai mică pe unitatea de suprafață decât tratamentele în vegetație și oferă o protecție de lungă durată culturilor.

    CLICK AICI pentru a susține prin semnătură petiția pentru folosirea neonicotinoidelor la tratarea semințelor în această primăvară


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii care rămân fără subvenții: ”Primăria refuză să ne dea adeverința pentru APIA” Dosar penal pentru oierul care a omorât ursul ce îi atacase turma de oi Liviu Dobre, CEO Agricover Holding: ”România nu poate construi securitate alimentară cu ferme care supraviețuiesc de la o campanie la alta” Premieră: România livrează peste 4.000 de oi în Algeria cu avioane cargo. Șeful ANSVSA: Animalele, la destinație în 2,5 ore Marius Lulea, cofondator AUR, și-a făcut fermă de vaci. ”Statul nu are niciun plan de capitalizare a fermelor”

    Ultimele știri

    Premierul Ilie Bolojan: S-a semnat contractul pentru achiziția Azomureș cu 69 de milioane de euro! Șeful APIA, apel către fermieri să depună cererile pentru subvenții: ”Data limită este 5 iunie” Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori E lege! Limită de 10.000 de euro la plățile în numerar, de anul viitor! Termen extrem de scurt pentru subvenția de 3.000 euro/ha. Program special pentru primirea cererilor