• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermierii britanici fac și ei protest. Unul mare, în centrul Londrei, pe 23 martie!

    agrointeligenta.ro -

    O organizație de fermieri din Regatul Marii Britanii a anunțat astăzi că planifică un mare protest în centrul Londrei, un marș ce va avea loc pe 23 martie.

    Demonstrațiile vor reuni producători agricoli din toate sectoarele agriculturii britanice și va reprezenta un semnal puternic pentru toți decidenții politici. Mai mult, liderii fermierilor avertizează să protestul va fi unul foarte bine organizat, care va atrage atenția mass-media și tuturor celor solidari cu sectorul agricol aflat în dificultate și în Anglia.

    ”În prezent, luăm în calcul ziua de miercuri 23 martie. Este o responsabilitate mare pentru toți cei implicați în agricultură pentru că această acțiune trebuie să fie una de forță. Sperăm ca în ciuda programului încărcat pe care îl aveți în ferme, să vă faceți timp și să vă mobilizați pentru a vă implica și participa la marș. Totuși, dacă nu vă puteți desprinde de responsabilitățile fermei, vă puteți ruga o rudă sau un reprezentant să participe la acțiunea noastră în locul dumneavoastră”, este mesajul transmis de Fermierii pentru Acțiune (Farmers For Action), organizatorul principal al protestului britanic.

    Pentru a acoperi o parte din costurile transportului fermierilor la Londra, se face apel inclusiv către furnizorii de inputuri din sectorul agricol care pot contribui cu autobuze.

    Organizatorii marșului din Londra mizează pe o participare numeroasă și au anunțat că nu vor demara procedurile de autorizare a protestului până când nu au siguranța că acțiunea va reuni cel puțin 1.000 de fermieri.

    Foto: Farmers Weekly



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Vocea Fermierilor. Sanda Grigoraș: Acordul Mercosur nu este progres, ci abandonarea agriculturii și zootehniei românești! Prețul laptelui între 1,20 lei pe litru și 2,10 lei/litrul. Daniel Frei, Samus Lact: Supraproducția din Europa se resimte în preț Subvenții APIA 2026. Emil Dumitru, MADR: Plățile reluate din această săptămână!

    Ultimele știri

    UE a semnat acordul comercial cu Mercosur. Ursula von der Leyen, CE: ”Ambele părți au de câștigat” Primele importuri de îngrășăminte din 2026, cu preț majorat. Dragoș Ivan, SEEFCO: Livrările pot întârzia din cauza logisticii Fermierii cer Guvernului să sprijine suspendarea CBAM, taxa care a scumpit îngrășămintele fermierilor