• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cine sunt fermierii care încasează 1.200 de euro/ha?

    Gabriela Gimbășanu – Agrointeligența

    Dezvăluire în cadrul Comisiei pentru agricultură din Camera Deputaților unde astăzi au avut loc dezbateri pe marginea Legii Vânătorii. În cadrul discuțiilor a luat cuvântul și directorul general al Institutului de Cercetare – Dezvoltare pentru Pajişti din Braşov, dr. ing. Teodor Marușca, care le-a bătut obrazul celor care ncasează subvenții pentru pășuni și pajiști și nu fac investiții.

    Teodor Marusca

    ”Pe pajiști, știți că până la această oră, în PNDR-ul trecut s-au încasat, prin APIA, subvenții de peste 1.200 de euro la hectar? Și se încasează în continuare sume exorbitante! Vă întreb pe cei care le folosiți, ce faceți cu acești bani, nu ați putea să le împreujmuiți? Împrejmuirea terenurilor și a pajiștilor, tarlalizarea pășunilor așa cum se face în lumea aceasta bună ar trebui să vă anime pe toți și atunci nu ar mai exista discuții că noi pășunăm terenurile altora sau că nu respectăm numărul de animale. Ce ar fi dacă cei de la APIA ar veni cu niște drone și ar măsura în fiecare moment din zi – că noaptea nu au ce căuta animalele pe hotar, ar trebui interzis categoric pășunatul de noapte pebtru că cei ce îl practică nu au gânduri curate, ce ar fi dacă am putea să determinăm în orice moment acel 0,3 UVM la hectar, să le găsim acolo – nu să încasăm banii pe degeaba”, a declarat dr. ing. Teodor Marușca.

    Te-ar mai putea interesa

    Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii. Grâul și porumbul – pe creștere, rapița și floarea-soarelui se depreciază Ai cumpărat teren cu chitanță de mână? Cum se obține titlul de proprietate pe acea suprafață Ultima fermă de vaci de lapte de lângă București își reduce efectivul. Dr. Mihai Petcu: „N-am cui să vând laptele, nici animalele” Șeful ANSVSA, mesaj pentru oierii care pregătesc protestul din 15 septembrie: „Vreau să nu mai vândă animale fără certificat” Un fermier a fost obligat să își distrugă livada după ce a oferit fructe gratuit

    Ultimele știri

    Plan masiv de intervenție în ferme! Peste 355.000 de oi și capre, vizate de controalele ANSVSA Fermierii – subvenție de 50% din costul asigurărilor. Noile condiții pentru culturi și animale prin DR-31 Agro Fest Connect 2026. Fermierii, companiile și specialiștii din agribusiness se întâlnesc în câmp la Rediu, pe 2 septembrie! Semnal de alarmă: Micii fermieri care au solarii de lemn nu pot accesa cei 50.000 de euro/fermă de la 1 septembrie HUMITERRA de la Agrii România – pentru soluri fertile și culturi performante