• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Crescătorii români sunt optimiști: Exportul de porci vii în UE ar putea fi reluat în curând!

    agrointeligenta.ro -

    Răspunsul unui oficial european la o întrebare adresată de europarlamentarul Monica Macovei redă speranța crescătorilor de suine din România. Comisarul European pentru sănătate și siguranță alimentară, Vytenis Andriukaitis, a declarat la 18 ianuarie 2016 că este în favoarea România pentru reluarea exporturilor intracomunitare de porci vii, potrivit unui comunicat al ACEBOP – Asociația Crescătorilor și Exportatorilor de Bovine, Ovine și Porcine din România.

    ”În data de 29 ianuarie 2016, doamna Rodica Macovei (Parlamentul European) a formulat o întrebare pentru răspuns scris către Comisia Europeană. Subiectul: Ridicarea interdicției privind comerțul cu porci vii din România către celelalte State Membre. Comerțul cu porci și carne de porc și produse din carne de porc provenite de la firme românești au fost interzise pe piața UE în 2003, sub motivul că România vaccina porcii împotriva pestei porcine clasice. Patru ani mai târziu, Comisia a decis să extindă această interdicție pentru România. Nu au existat cazuri de pestă porcină din anul 2007”, transmite ACEBOP, citând din întrebarea europarlamentarului român.

    Răspunsul oferit de Vytenis Andriukaitis, deși nu foarte clar, le dă speranțe fermierilor că situația exportului de porci vii s-ar putea debloca pentru România în cursul acestui an.

    “Situația și punerea în aplicare a măsurilor de supraveghere și control al bolilor în România a înregistrat o evoluție favorabilă în ultimii ani. Un rezumat al situației epidemiologice pentru bolile animalelor în UE pot fi găsite pe pagina de internet a Comisiei. Comisia va lua în considerare aceste date și alte constatări legate de punerea în aplicare a măsurilor de către autoritatea competentă în cadrul următoarei revizuiri a Deciziei UE nr. 764/2013”.


    Te-ar mai putea interesa

    DNA: Un primar și-a dat propriei asociații pășune cu preț redus și o prelungire de contract cu încă 10 ani Președintele Nicușor Dan a promulgat o lege pentru fermieri. Noile reguli, în Monitorul Oficial Salariul oferit unui inginer zootehnist proaspăt ieșit de pe băncile facultății

    Ultimele știri

    Fermier dezamăgit de ”regina covoarelor vegetale”: ”La pomul lăudat nu te duci cu sacul” Fost ministru: Unul din patru români lucrează la negru. Agricultura, printre domeniile unde această practică s-a înțelenit Comisia Europeană a aprobat subvenția de 3.000 euro/hectar pentru fermierii români