• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Surse APIA: Plata subvențiilor ar putea începe MAI DEVREME! În teritoriu s-au trimis primele liste cu fermieri!

    agrointeligenta.ro

    Surse din APIA dau de înțeles că subvenția pe suprafață ar putea să le intre fermierilor în perioada următoare, adică mai devreme de data de 8 aprilie anunțată oficial. Acest lucru va fi posibil mai ales pentru fermierii care nu au avut controale pe teren.

    Ministrul agriculturii Achim Irimescu a confirmat astăzi că va avea discuții cu directori din APIA și cu furnizorul de soft, Siveco, pentru a vedea dacă se poate începe plata subvențiilor mai devreme. ”Cu certitudine, data de 8 aprilie va fi respectată. Dacă putem câștiga și câteva zile, ar fi foarte bine”, a spus ministrul agriculturii.

    Surse din cadrul agenției de plăți spun că acest lucru este posibil după ce mai multe centre din țară, așa cum este cel din Bihor, spre exemplu, au primit astăzi liste cu fermieri pentru controlul final  și pentru care se poate se face închiderea dosarelor. În mod normal, această procedură ar însemna că în câteva zile, iar beneficiarii de pe lista ar intra și la plata în contabilitate. O dată optimistă ar fi chiar vinerea viitoare, adică 25 martie! Este vorba, însă, doar de fermierii care nu au intrat în eșantioanele de control și la care se fac doar plăți pe suprafață, SAPS sigur și posibil și alte scheme de plată.


    Te-ar mai putea interesa

    Președintele Nicușor Dan a promulgat legea care elimină plafonarea pentru procesatorii alimentelor de bază Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha Piața cerealelor – o nouă săptămână: Cel mai ieftin grâu. Argus: Recolta din România, spre un nou record Piața cerealelor, la zi. Grâul DAP Constanța rezistă la 1 leu/kg, prețul florii-soarelui coboară Județe sub alertă meteo: Caniculă, disconfort termic și furtuni cu grindină în plină campanie de recoltat

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. Comisia Europeană – noi estimări de producții, minime pentru grâu și orz în porturi O fermă cu 1.800 de capete – izolată după suspiciuni de variolă ovină și caprină Noul regulament european pentru NGT a fost publicat în Jurnalul Oficial al UE Auchan România a publicat Raportul de Sustenabilitate 2025: peste 100 de filiere, aproape 4,5 milioane de produse salvate de la risipă și investiții continue în eficiență energetică Mecanicul agronom din Botoșani culege cireșe bio. Povestea de la Mănăstirea Doamnei pentru ”Campioni pe teren”