• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Scenariu pentru începerea plăților pe suprafață: Cât de repede poate achita APIA banii fermierilor?

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Fermierii au primit de curând o varianta mai optimistă pentru începerea plăților directe pentru anul de cerere 2015. Ministrul agriculturii Achim Irimescu a confirmat recent că va avea discuții cu directori din APIA și cu furnizorul de soft, Siveco, pentru a vedea dacă se poate începe plata subvențiilor mai devreme. ”Cu certitudine, data de 8 aprilie va fi respectată. Dacă putem câștiga și câteva zile, ar fi foarte bine”, a spus ministrul agriculturii.

    Ce se întâmplă în acest moment la APIA?

    Funcționarii APIA lucrează la foc continuu în toate centrele din țară și profită că softul funcționează.

    ”Da se încearcă să se vină ceva mai devreme de sfârșitul lunii martie și începutul lunii aprilie. Chiar și 3-4 zile dacă reușim să reducem tot este un câștig. Realitatea din teren este următoarea:noi am primit niște liste și putem intra pe cereri astfel încât să urmăm pașii premergători autorizării la plată. Noi zicem că dacă modulul de autorizare plăți va fi funcțional, termenul de 8 aprilie este cel mai realist dacă aplicația va funcționa la întreaga capacitate. Acum se fac ultimele verificări și corecturi pe dosare iar cu excepția celor care au fost în control pe teren, la 90% dintre fermieri am putea să dăm bun de plată cam în maxim o săptămână. Ar fi foarte bine pentru că  am auzit că fermierii vor să ne dea chiar în judecată că nu am făcut plățile dar nu știu pe ce considerente pentru că plățile sunt în termen dacă e să luăm exact litera legii (care prevede termenul de 30 iunie pentru plata integrală a subvențiilor – n.r.)”, ne-au declarat surse APIA. 


    Te-ar mai putea interesa

    Cea mai mare seră de cășpuni din România a ieșit pe piață cu primele fructe Apelul fermierilor către ANAF: amânați termenul, altfel din 1 iunie suntem obligați să închidem porțile! Fermier: ”Am plătit 12.000 de euro pe un hectar de teren în extravilan, fără drum sau irigații” Plăți APIA deblocate! Subvențiile care au apărut în Monitorul Oficial și pot intra la plată! Fostul vicepremier Gabriel Oprea a investit cinci milioane de euro într-o cunoscută fermă de Angus

    Ultimele știri

    Prognoza meteo pentru luna mai. Graficul ploilor în ultima lună de primăvară Radu Jolța: ”S-a ajuns să cultivăm grâu ca să avem premergătoare pentru rapiță” Rapița MATIF s-a consolidat la peste 500 euro/tonă. Prețul estimat de analiști la recoltare Israelul îi cere președintelui Zelenski dovezi privind furtul de cereale Săptămână de foc pentru subvențiile APIA. Agenda următoarelor plăți în agricultură