• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Românii care muncesc în ferme din Danemarca se plâng că sunt tratați ca sclavii şi sunt umiliţi

    agrointeligenta.ro

    Pentru a ajunge să lucreze la o fermă din străinătate, românii apelează la firme de intermediere, însă de cele mai multe ori aceste firme nu verifică în ce condiții sunt trimiși acolo. Odată ajunși la destinație, românii ajung să locuiască în rulote în loc de case, muncesc chiar și câte 14 ore pe zi, fără să fie plătiți în plus sau sunt jigniți.

    „Românii care au plecat la muncă în Danemarca sunt exploatați la fel. Unde sunt parcele, domenii mari, se doarme în corturi, nu se respectă nici o prevedere legislativă a UE la cazare și mâncare. Sunt foarte deranjante aceste situații pentru cetățenii români care muncesc în străinătate. În Sicilia persoanele sunt exploatate după modelul medieval al sclavului pe plantație, în Anglia sunt considerați principalii beneficiari ai sistemului de asigurări sociale, categoria de oameni care prăbușește acest sistem”, a declarat Dan Goldiș, președintele Asociaţiei pentru integrarea cetaţenilor români în Uniunea Europeană (SOCINRO)

    Românii care muncesc în Danemarca au ajuns la disperare. Oamenii au plecat din țară cu speranțe și vise, însă au ajuns repede să fie dezamagăți de ce au găsit acolo. Majoritatea celor care au plecat să se angajeze la ferme se plâng de condițiile insalubre și de patronii care îi tratează ca pe niște sclavi.

    Pentru a evita aceste situații, românii care au plecat la muncă în Danemarca au luat măsuri. S-au unit pe rețelele de socializare și se avertizează în legătură cu patronii care nu își respectă promisiunile. Au făcut chiar și o listă neagră a angajatorilor.

    Sursa: Gazeta de Spania


    Te-ar mai putea interesa

    Acordul UE-Mercosur, în vigoare de la 1 mai. Informații cheie pentru fermierii români Lege nouă: Câinii nu vor mai pot fi ținuți în lanț. Microciparea devine obligatorie pentru câini și animale! Plăți APIA deblocate! Subvențiile care au apărut în Monitorul Oficial și pot intra la plată! Cea mai mare seră de cășpuni din România a ieșit pe piață cu primele fructe Subvenția care crește de la 200 de euro la 800 de euro pe hectar!

    Ultimele știri

    Guvernul a aprobat subvenția de 1.500 de euro pentru micii fermieri Apelul Agrointeligența a avut efect! Guvernul a aprobat plata subvenției pentru fermierii care irigă ANTZ bovine – 69,65 euro/vacă, ANTZ lapte – 38,86 euro/tonă. APIA – start plați astăzi! Subvenția ANT teren arabil – 7,99 euro/hectar. APIA a început oficial plățile Prognoza meteo pentru luna mai. Graficul ploilor în ultima lună de primăvară