• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • FOTO: Ananas – produs ROMÂNESC! Reacția IRONICĂ a fermierilor: ”Păi nu sunt d-ăștia de Lungulețu?”

    agrointeligenta.ro -

    Încă o fotografie vine să demaște disprețul cu care marile rețele de magazine tratează produsul românesc și etichetarea care atestă că un anumit fruct sau legumele sunt produse la noi în țară.

    Ce încredere mai pot avea consumatorii, clienții marilor magazine, în țara de origine etichetată la raft când un gălățean a fotografiat recent un ananas comercializat cu tricolorul României. Imaginea postată pe Facebook de Cosmin Gheorghiță a devenit rapid virală, stârnind indignarea tuturor.

    ananas poza mare

    Iată câteva reacții postate pe rețeaua de socializare, inclusiv de către fermieri:

    ”Curat românesc, mon cher!”

    ”Ce știți voi!!! E crescut îin palmierii plantați pe Brăilei acum 2-3 ani cu banii noștri. Acum a venit momentul să mâncăm fructele, că palmierii au dispărut în ceață!”

    ”Ananas cultivat în Romania, la intrare în sat, pe dreapta. Nu știați?”

    ”Până se ceartă ungurii cu românii al cui e Ardealul, golanii ăștia au anexat Costa Rica”

    ”Păi nu sunt d-ăștia de la Lungulețu?”

    ”Cât o fi luat subvenția la hectar?”

    51% produse românești – o lege blocată în Parlament

    Fotografia cu ananasul ”românesc” a devenit virală într-un moment în care Legea supermarketurilor – inițiativa legislativă care prevede comercializarea a cel puțin 51% legume și fructe românești în marile magazine, este blocată în Parlamentul României. Actul normativ a fost întors marți la comisiile parlamentare din cauza unei chichițe birocratice – o neconcordanță în raportul final de adoptare a noii legi.


    Te-ar mai putea interesa

    Emil Turdean: Sunt fermieri persoane fizice cu o mie de hectare, care nu plătesc nimic statului Fermierii din Ucraina revin la culturile ”clasice” care le aduc profit Cu ce stropim trandafirii contra afidelor, păduchii verzi ai rozelor!

    Ultimele știri

    Coșmarul pomicultorilor nu se mai termină! Dimineți cu ger și ninsori în miez de mai Așa, da! Primul centru APIA care anunță că va lucra și în weekend pentru a primi cererile pentru subvenții George Simion propune metoda Trump: Tarif vamal de minim 20% pentru toate produsele din Ucraina