• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul Agriculturii, alături de premierul Cioloș în SUA. Ce vești le aduce fermierilor români!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Ministrul Agriculturii, Achim Irimescu, se află în aceste zile într-o vizită oficială în America alături de premierul Dacian Cioloș. Cei doi demnitari s-au întâlnit cu secretarul pentru agricultură, Tom Vilsack, căruia i-au prezentat oportunitățile sectorului din România și posibilitățile de colaborare cu partea americană.

    România a reinstaurat toate condiționalitățile de siguranță alimentară astfel încât să poată reîncepe exportul de carne de porc și alte produse alimentare pe piața americană. Acesta este o veste extrem de bună pe care ministrul agriculturii o aduce crescătorilor de porci din România, unul dintre cele sectoare după embargoul impus de Rusia produselor agro-alimentare din UE.

    Fermierii români vor relua în curând exportul de suine vii și în Uniunea Europeană. Vestea bună a fost anunțată încă de luni și de președintele ANSVSA, Radu Roatiș. Acesta spunea că România ar putea relua schimburile intracomunitare cu porci vii în ultima parte a acestui an,  dacă țara dovedește Comisiei Europene că stăpânește foarte clar fenomenul circulației virusului pestei porcine clasice și al circulației animalelor.

    Este un deziderat pe care îl dorim și noi. Am avut recent o discuție cu cei de la Comisia Europeană și ei vor să vadă că stăpânim foarte clar fenomenul circulației virusului și al circulației animalelor. Se pare că la noi durează foarte mult stăpânirea acestui fenomen. În România, când vorbim de o boală, am avut cazuri în care omul a fost tentat să distribuie animalele la preț de nimic, știind că sunt bolnave, și infestând și alte animale. Asta se face în mod conștient și care, până la urmă, este o crimă, deoarece statul are măsuri de depistare a bolii, de uciderea animalelor și are, totodată, și măsuri compensatorii prin care se acordă despăgubiri. Cred că este foarte importantă componenta educațională a țăranilor care sunt în parcursul drumului de a se transforma în fermieri. Foarte mulți au înțeles, dar expunerea a rămas și trebuie să fim vigilenți”, a declarat șeful ANSVSA într-un interviu pentru Agerpres. 

    Te-ar mai putea interesa

    Scandalos: Fermierii români – cu cerealele blocate! Toate trenurile de marfă au fost alocate grâului din Ucraina Vaci atacate de urs chiar într-o anexă gospodărească. Animalul nu a fost găsit Forumul de la Neptun. Mohammad Murad, despre fermieri și retaileri: „Li se ia comision de 300%, iar profitul se exportă” Consiliul Concurenței: Amenzi de 83,2 milioane de lei pentru 21 de companii din agribusiness În timp ce prețurile în portul Constanța scad, Ucraina își mută cerealele prin România

    Ultimele știri

    Virusul piticirii și îngălbenirii orzului – semnele atacului, prevenire, hibrizi cu rezistență Un fermier a declarat război păsărilor cu ajutorul unor figurine gonflabile Amenzi de 20.000 de lei pentru fermierii care nu raportează ce stocuri au în ferme Schimbare importantă la subvenția de 1.500 euro pentru micii fermieri Un deputat AUR cere Consiliului Concurenței să verifice modul în care funcționează piața cerealelor