• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • APIA, mai aproape de fermieri. Ce decizie a fost luată în privința agenției de plăți!

    Roxana Dobre -

    Fermierii se plâng mereu de aglomerațiile și de cozile la Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură. Pierd ore pe drum până la centre, și dacă uită vreo adeverință, fac cale întoarsă, parcugând uneori sute de kilometri până ajung să depună cererile și să își completeze dosarele așa cum prevede legislația. 

    Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) se află în plin proces de dezvoltare și, pentru a facilita accesul fermierilor la agenția de plăți, s-a extins în mediul rural pentru a fi mai aproape de fermieri.

    Potrivit unui proiect de hotărâre de Guvern, aflat în dezbatere publică pe site-ul Ministerului Agriculturii  în subordinea APIA funcţionează deja 42 de centre judeţene cu personalitate juridică, care coordonează activitatea centrelor locale existente în structura organizatorică. La acestea se adaugă și 125 de obiective de investiţii ”Centre Locale tip modular pentru Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură”.

    În cadrul aceluiași text se mai arată că pentru funcţionarea optimă a APIA au fost înfiinţate centre locale în subordinea Centrelor Judeţene, în vederea primirii cererilor de ajutor financiar nerambursabil destinat susţinerii agriculturii. O mare parte a sediilor centrelor locale APIA. a fost asigurată prin transmiterea unor imobile în administrarea agenției de plăți de la unităţi din subordinea Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale.

    Acolo unde acest lucru nu a fost posibil sau unde spaţiile respective nu îndeplineau cerinţele de funcţionalitate ale unui centru local, a fost avizată favorabil necesitatea şi oportunitatea realizării a 125 de obiective de investiţii ”Centre Locale tip modular pentru Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură”.

    În urma realizării studiilor de fezabilitate a fost aprobată prin avizele Consiliului Tehnico- Economic al Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, demararea de construcţii noi cu regim de înălțime parter plus etaj, având în structura funcţională, pe lângă birouri pentru desfăşurarea activităţii, sală pentru primirea fermierilor, cameră pentru arhivă şi cameră pentru server. 

    S-a ajuns astfel la actul normativ postat în dezbatere publică pe site-ul MADRcare  prevede că ”se aprobă includerea în domeniul public al statului şi darea în administrarea Centrelor Județene ale Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, a unor construcții rezultate ca urmare a finalizării unor investiții”.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermier de Paulownia, la 10 ani de la înființarea plantației: N-am cui vinde, bani au făcut doar vânzătorii de răsaduri! Fermierii, penalizați în plus la subvențiile APIA. Noi reguli obligatorii din acest an Șeful ANZ – anunț despre plata ajutorului de stat în sectorul de creștere a animalelor

    Ultimele știri

    Medicii veterinari – semnal de alarmă: Fermele de vaci nu vor mai putea vinde lapte, exporturile de animale vor fi blocate Prețul mieilor este în creștere. Medic veterinar: ”Cererea este imensă pe această piață!” România, traversată de un vortex polar care aduce ninsori abundente și ger