• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • SUBVENȚII APIA! Dacian Cioloș: Peste 95% din PLĂȚILE la hectar AU FOST ACHITATE!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Subvențiile fermierilor! Agenția de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) au atins cifra de 1,4 miliarde de euro, bani ce au ajuns la fermieri. O spune premierul Dacian Cioloș care afirmă că în acest moment peste 95% din plățile la hectar au fost autorizate la plată!

    Prim-ministrul a precizat că în prezent peste 95% din plățile la hectar au fost plătite. „În momentul de față, avem din câte mi-a spus domnul ministru și (…) i-am cerut chiar să comunice mai mult pe acest subiect, înțeleg că peste 95% din plățile la hectar au fost plătite, circa 1,4 miliarde de euro„, a spus premierul Cioloș la Forumul Internațional al Alimentației: Investim în viitorul agriculturii.

    Acesta recunoaște că APIA se confruntă cu o întârziere a plăților dar, spune premierul, întârzieri au fost și în alte state membre, anul acesta, dacă nu în toate statele membre. ”Au fost într-adevăr întârzieri în plățile directe din acest an. (…) Întârzieri au fost și în alte state membre, anul acesta, dacă nu în toate statele membre. (…) Pentru că e primul an când se aplică noile scheme de plată rezultate în urma unei politici agricole comune. (…) Avem acum mai multe scheme de plată, care țin mai mult cont de nevoile unui sector sau altul, mai mult decât în vechea politică agricolă comună. (…) Ca să avem aceste scheme de plată diferite, România, ca și celelalte state membre, a trebuit, în anii trecuți, (…) practic 2014 — 2015, să ia anumite decizii despre cum va folosi sau nu flexibilitățile pe care le permite politica agricolă comună reformată. (…) Și nu critic pe nimeni aici, probabil și din motive obiective și din motive subiective au fost unele întârzieri cu deciziile care au fost luate privind schemele de plată specifice pe care România vrea să le aplice sau nu, pentru că știu că au fost o serie de dezbateri cu diferitele sectoare din agricultură care și-au dorit diferite moduri de repartizare a fondurilor pe plățile directe și s-au luat anumite decizii cu întârziere. S-a întârziat și elaborarea sistemului IT de software pe baza căruia se fac plățile și toate lucrurile astea s-au repercutat până la întârzierea plăților, care au fost realizate și care sunt în curs. (…) Însă, dincolo de aceasta, mi se pare că nu e normal ca astfel de situații, astfel de probleme să fie speculate politic. (…) E firesc să fie discuții politice, mai ales într-un an electoral, dar cred că e important să nu depășim o anumită limită a speculațiilor politice legat de aceste lucruri„,  a mai explicat premierul.


    Te-ar mai putea interesa

    Sute de hectare de viță-de-vie distruse în Vrancea. Ionuț Lazăr, IAA: ”Fenomenul putea fi combătut” Ploi torențiale, grindină și vânt puternic. Mai multe județe, sub cod galben până sâmbătă Fermierii din zona Moldovei au o nouă bază de cereale unde să își vândă recolta, cu plata la livrare! Procurorii EPPO au reținut un consultant care a depus la AFIR 237 de proiecte pentru tineri și micii fermieri Val de focare de variolă ovină. Mișcarea animalelor, interzisă 

    Ultimele știri

    Ilie Bolojan: Probleme în sistemul antigrindină, dar Guvernul interimar are atribuții limitate Fermierii cer măsuri reale pentru a opri explozia costurilor la îngrășăminte. AAC: ”Suspendarea tarifelor este un pas necesar, dar insuficient” vamale Lista băncilor care au protocol cu APIA pentru plata în avans a subvențiilor Atenție, fermieri! Au rămas doar două săptămâni în care vă mai puteți închide cererea APIA! Conferința anuală ASAS va avea loc pe 28 mai, cu tema „Realizări și perspective în cercetarea agricolă și silvică românească”