• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • RAPORTUL SUBVENȚIILOR: Peste 100.000 de fermieri NU AU ÎNCASAT încă banii de la APIA

    agrointeligenta.ro -

    101.706! Este numărul fermierilor care încă mai așteaptă subvenția de la Agenția pentru Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), instituție ce a comunicat astăzi un raport oficial al sumelor achitate beneficiarilor. Conform APIA, 90,01% dintre agricultori au banii în conturi.

    În tabelul de mai jos se regăsesc atât sumele totale autorizate la plată pentru Campania 2015 cât și cele plătite până acum pentru un număr de 849.788 beneficiari (90,01% din numărul total de beneficiari), pe toate tipurile de fonduri (Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA), Fondul European pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală (FEADR) și Buget Național), astfel:

    plati apia bilant

    Pe lângă sumele din tabel în anul 2015 s-au făcut plăți și pentru Măsura 214 – “Plăți privind agromediu” în valoare de 15,5 milioane euro.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Adrian Dumitrică, fermier: Primăria nu-mi înregistrează contractele de arendă pentru că proprietarii figurează cu datorii la impozite Inginer agronom: De 7 luni nu mi-am găsit loc de muncă la o fermă. Agricultura trece printr-o reformă Primarul din Plătăreşti – drept la replică: ”Niciun arendaș nu a fost privat de emiterea adeverințelor pentru subvenții” Disperarea unui primar în lupta cu un crescător de vaci. ”Le ține fără apă, înfometate. Nicio amendă nu îl sperie” Șrotul de rapiță, la mare căutare. Sute de mii de tone cumpărate de chinezi

    Ultimele știri

    AFIR a publicat un nou ghid: 200.000 de euro/beneficiar pentru investiții neproductive la nivel de fermă Ministrul Economiei: Azomureș va da îngrășăminte fermierilor în contul subvențiilor de la stat, pe bază de bonuri valorice Franța, în prag de criză agricolă: a pierdut un milion de fermieri și 100.000 de ferme O mare fermă angajează. Posturi cu salarii de 8.000 de lei, bonuri și transport decontat Matei Titianu – noul președinte al LAPAR: ”Forța unei organizații este dată de coeziune, de capacitatea de a valorifica energia noii generații de fermieri”