• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • EXCLUSIV! Anunțul directorului APIA pentru fermierii care s-au aflat în eșantionul de control!

    Roxana Dobre -

    Subvenții! Fermierii care s-au aflat în eșantionul de control întreabă zilnic care este situația plăților privind aceste dosare. Agrointeligența i-a adresat întrebarea direct șefului APIA, Nicolae Horumbă, în singurul interviu pe care l-a acordat presei de când a preluat ”frâiele” agenției de plăți. 

    La această dată dintr-un număr de 56.669 dosare aflate în eşantionul de control, un număr de 47.354 de cereri sunt autorizate la plată, 974 de cereri sunt în curs de autorizare și 1.645 de cereri sunt în  curs de completare cu datele din rapoartele de control, ne-a explicat directorul APIA. Acesta mai spune că sunt  556 de cereri iar restul respinse şi restul sunt în diferite stadii în circuitul de verificare.

    Vestea bună pentru acești fermieri este că, deși nu luaseră un leu din subvenții anul acesta, acum primesc sumele integrale acordate pe suprafață și nu fragmentat cum au primit restul fermierilor. 

    APIA a deblocat plățile pe 23 iunie

    Începând cu data de 23 iunie 2016, APIA a demarat procedura de autorizare la plată a fermierilor ale căror cereri unice de plată depuse în cadrul Campaniei 2015 au făcut obiectul controalelor pe teren (clasic, teledetecție, ecocondiționalitate). ”Precizăm că până la data de 30 iunie 2016, au fost autorizaţi un număr de 50.380 fermieri cu o sumă totală de 237,2 milioane euro”, ne comunica APIA la finele lunii iunie.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Județul unde un hectar de teren arabil s-a vândut cu 280.000 de euro. Șef DAJ: ”Fenomenul apare tot mai des” Export de oi, cereale și legume în Algeria. Condițiile sunt negociate de ANSVSA alături de fermierii români Fermă gigant de găini ouătoare. Investiție de peste 80 milioane de euro pentru sectorul ouălor

    Ultimele știri

    Fermierii români, acasă la Agrofert. East Agro și East Grain au organizat o vizită la fabrica de îngrășăminte Duslo din Slovacia Prognoza meteo – luna februarie 2026. Regim pluviometric excedentar și temperaturi peste normalul perioadei Bogdan Chiriţoiu, șeful Consiliului Concurenței, a fost ales preşedinte al Consiliului de Administraţie al ACER