• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Prețul porumbului la începutul campaniei de recoltare

    agrointeligenta.ro -

    Fermierii au început recoltatul porumbului în mai multe județe ale țării. Pentru cei care au posibilitatea de a stoca cerealele, dar și pentru cei care vând direct din câmp, cotațiile la bursă și prețurile de pe piața internă au o importanță majoră și sunt decisive pentru rentabilitatea acestei culturi în 2016.

    Prețul porumbului pe principala bursă de cereale din Europa – Euronext de la Paris nu este deloc liniștitor. Cereala a încheiat săptămâna în scădere la 165,50 euro/tonă pentru boabele livrate în luna noiembrie.

    Pe bursa de la Chicago, porumbul s-a tranzacționat vineri cu mult mai puțin – 112,78 euro/tonă cu livrarea în septembrie.

    Cea mai bună cotație a fost porumbul MATIF – deci tot pe bursa de la Paris, dar cel cu livrare în iunie anul viitor, pentru care s-a stabilit 172 euro/tonă.

    Pe piața internă, conform datelor publicate joi – 25 august de Ministerul Agriculturii, prețul în zona Banatului era de 680,37 lei/tonă, adică 152,60 euro/tonă.

    În Muntenia, porumbul s-a vândut săptămâna aceasta cu 600 de lei/tonă, adică 134,57 euro/tonă.

    În Oltenia, prețul mediu centralizat de MADR a fost de 609,86 lei/tonă, echivalentul a 136,79 euro/tonă.

    Precizăm că pentru porumbul FOB Constanța, cel mai recent preț afișat (pe 10 august) era de 197,27 dolari/tonă.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    După Mercosur, fermierii vor fi loviți de acordul cu Australia. Cote uriașe la importurile de carne APIA a început autorizarea la plată pentru subvenția pe pârloagă. Primii 150.000 de fermieri, bani în conturi de marți Adio subvenții APIA pe persoană fizică? Controale la stâne, amenzi și tăieri de bani George Simion, AUR, anunț în premieră: ”Vrem Ministerul Agriculturii” Constructorii care se luptă pe contractul de 200 de milioane de euro pentru 23 de kilometri din Canalul Siret-Bărăgan

    Ultimele știri

    O nouă lovitură pentru cercetare. Guvernul a redus indemnizația pentru doctor științific la numai 500 lei brut Alertă de știri false în Franța: Dermatoza nodulară la bovine NU a fost, de fapt, cauzată de cerealele din Ucraina AIPROM avertizează: Utilizarea produselor neautorizate, chiar și de origine biologică, poate avea consecinţe negative! Motorină mai scumpă în campania agricolă. Prețul per litru a depășit deja 8,3 lei și continuă să crească Consiliul Concurenței a autorizat preluarea magazinelor La Cocoș de grupul care deține Lidl și Kaufland