• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • AFIR: S-au epuizat fondurile europene pentru investiții în dezvoltarea fermelor zootehnice

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Fermierii români au mare nevoie de resurse financiare care să le susțină activitatea agricolă, iar printre afacerile din agricultură care trebuie sprijinite sunt fermele zootehnice, acolo unde investițiile sunt obligatorii pentru a face performanță. O sursă de finanțare a acestor exploatații o reprezintă fondurile europene nerambursabile pe care fermierii le pot accesa prin PNDR, prin intermediul AFIR. Sumele alocate se dovedesc, însă, insuficiente pentru a face față cererii, respectiv a proiectelor depuse. 

    Fonduri europene epuizate înainte de termenul limită al sesiunii! Agenţia pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale (AFIR) anunţă că fondurile nerambursabile alocate prin submăsura 4.1 „Investiții în exploatații agricole”, componenta sector zootehnic, aferentă sesiunii anuale 2016, au fost epuizate ca urmare a solicitărilor de finanțare primite de Agenție.

    Potrivit AFIR, de la deschiderea sesiunii în data de 28 aprilie 2016, au fost depuse pentru finanţare prin această submăsura 100 de proiecte de investiții, pentru care s-au solicitat fonduri nerambursabile în valoare de peste 97 milioane de euro. ”Precizăm că AFIR a primit solicitări de finanțare în limita plafonului de depunere a proiectelor (96.000.000 de euro), respectiv 120% faţă de suma alocată pe sesiune”, se arată într-o informare remisă și redacției Agrointeligența. 

    După încheierea evaluării de către experții AFIR, proiectele vor fi selectate în funcție de punctajul obținut la criteriile de selecție de către fiecare proiect în parte, în ordine descrescătoare. Selecția proiectelor se va realiza în limita alocării disponibile în 2016 pentru sM 4.1, componenta sector zootehnic, care este de 80.000.000 euro.

    Te-ar mai putea interesa

    Satul fără vaci. Mărturia unui antreprenor: „Au trebuit doar 20-30 de ani ca nimeni să nu mai crească animale” Producțiile obținute în această vară de fermierul Dimitrie Muscă la grâu, orz și rapiță! Piața cerealelor – între cotații și realitate. Fermier: Cei care cumpără îmi închid telefonul când le spun cât e prețul la bursă Maersk și-a suspendat operațiunile în portul Chornomorsk. Transporturile, redirecționate către Constanța Samsarii de pepeni, lăsați fără marfă și fără mașini. Amenzi de 7.500 de lei

    Ultimele știri

    OMV Petrom avertizează fermierii: întârzieri la livrările de motorină din cauza problemelor de aprovizionare APCPR salută noile măsuri împotriva pestei porcine africane: „Sectorul avea nevoie de un cadru legislativ consolidat” APIA – plăți autorizate pentru aproape 10.000 de fermieri. Banii, în conturi de săptămâna viitoare ”Ploaie” de amenzi după protestul oierilor. Jandarmeria Română anunță verificări în desfășurare S-a votat! Subvenție nouă de 68 euro pe cap de bovină și de 12 euro pe cap de porc la îngrășare!