• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermierii vor avea FOND MUTUAL! Pentru ce calamități vor putea primi despăgubiri și cine plătește cotizația

    agrointeligenta.ro

    Primul Fond Mutual are șanse să fie funcțional începând de anul viitor. Ministerul Agriculturii a publicat pe site-ul său proiectul de Ordonanță de Urgență pentru înființarea și funcționarea organismului menită îi despăgubească pe fermieri pentru o serie de calamități care le afectează recoltele și efectivul de animale.

    Actul normativ, lansat în dezbatere publică, urmează să fie adoptat de către Guvern și apoi să intre în vigoare în termen de 60 de zile. Cu alte cuvinte, forma finală, dacă este trecută prin Executiv luna aceasta, își va face efectul din ianuarie 2016.

    Proiectul MADR pentru Fondul Mutual aduce modificări importante la modul de organizare și funcționare a acestui instrument de care fermierii se vor putea folosi. Pentru a beneficia însă de despăgubiri prin Fond, agricultorii vor trebui să fie membri activi și să fie plătitori ai unei cotizații obligatorii.

    De precizat că administrarea Fondului va fi realizată prin Agenția pentru Administrarea Fondului Național Mutual Agricol, care se înființează ca instituție publică, autonomă, cu personalitate juridică în coordonarea MADR, și care se finanțează din subvenții de la bugetul de stat, prin bugetul MADR și din venituri proprii.

    Cine va fi membru în fond

    Teoretic, totți fermierii activi conform normelor APIA vor fi membri ai Fondului Mutual, însă doar cei care plătesc cotizația vor primi despăgubiri. Cuantumul acestor sume pe care le au de plătit membrii – probabil o taxă anuală, urmează să fie stabilite de către Agenția pentru Administrarea Fondului Național Mutual Agricol, structura fiind și cea care va stabili ce despăgubiri să se acorde.

    De precizat că toate sumele colectate de la fermeri vor fi depuse într-un cont la Trezorerie pentru care se vor acorda dobânzi. O altă noutate este că agricultorii vor putea accesa credite prin Fondul Mutual.

    Pentru ce se vor acorda despăgubiri

    Compensațiile prin Fondul Mutual se vor acorda pentru pierderi economice cauzate de fenomene climatice nefavorabile, boli ale animalelor, organisme dăunătoare plantelor sau de un incident de mediu.

    Cine va evalua pagubele

    Modul în care va fi determinat gradul de calamitate se va păstra asemănător cu cel funcțional în prezent. Mai exact, la nivel județean se constituie comisiile județene pentru constatatea pagubelor, pe lângă instituția prefectului, cu scopul de a analiza, a evalua, a constata și certifica producerea evenimentelor, arealul și intensitatea pagubelor.

    Articol în curs de actualizare


    Te-ar mai putea interesa

    Speranță pentru micii fermieri din Bucovina: noi procesatori s-au arătat interesați să le preia laptele Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Avans APIA 2026: Plățile – din luna septembrie. Fermierii, banii mai repede în conturi! Este oficial: Exporturile de oi din România – interzise până pe 31 decembrie. Decizia, în Jurnalul UE! Piața cerealelor, la zi – prețuri. România, în plin recoltat la orz, se menține lider la exporturi

    Ultimele știri

    Legea pentru vânarea urșilor, declarată constituțională. Ministrul Tanczos Barna a reacționat! Președintele României a promulgat legea subvenției de 15 euro pe familia de albine! Președintele Nicușor Dan a promulgat legea care elimină plafonarea pentru procesatorii alimentelor de bază Cum economisesc fermierii bani la motorină și îngrășăminte: strategia Agricover Commodities Consiliul Concurenței: România are cel mai scăzut randament de lapte pe cap de animal din UE!