• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • FERMIERII CARE NU ȘI-AU PRIMIT SUBVENȚIILE APIA – SITUAȚIA ÎN FIECARE JUDEȚ!

    agrointeligenta.ro -

    Încă mai așteaptă subvențiile de la APIA. În fiecare județ mai sunt fermieri care nu au încasat încă sumele ce li se cuvin din plățile directe și măsurile compensatorii gestionate Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, iar sumele restante sunt importante, după arată bilanțul făcut public cu privire la Campania 2015.

    Pentru plățile aferente anului 2015, fermierii români au depus, în premieră, o cerere unică de plată la APIA. Bilanțul arată că au fost 944.076 fermieri care au depus cerere unică. Numărul fermierilor înregistrează un trend descrescător de la o campanie agricolă la alta, ca urmare a comasării suprafețelor agricole. România este cunoscută pentru fragmentarea masivă a terenurilor, iar procesul de consolidare a acestora este unul firesc și necesar pentru trecerea la o agricultură modernă și performantă, potrivit raportului APIA.

    Din totalul fermierilor care au depus cerere la APIA, 927.951 fermieri plătiți, în conturi fiind virate peste două miliarde de euro – 2.088.057.161 de euro, mai exact, plăți directe către beneficiari. Din această sumă, 1.804.401.284 de euro sunt bani plăți directe către fermieri în sectorul vegetal, în timp ce pentru zootehnie s-au achitat 283.655.877.

    Sunt însă fermieri în fiecare județ care nu au primit încă subvențiile, iar la nivel național din cererile depuse în Campania 2015 mai sunt 7.181 cereri unice care mai au minim o schemă solicitată în curs de procesare în vederea autorizării la plată.

    Iată situația pe fiecare județ cu fermierii care nu și-au primit încă toate subvențiile de la APIA, plăți aferente Campaniei 2015

    numar-de-fermieri-care-nu-au-primit-subventiile

     



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    O nouă subvenție de la APIA a fost anunțată de Comisia Europeană George Simion, AUR, anunț în premieră: ”Vrem Ministerul Agriculturii” Subvenții APIA 2026. Data la care începe depunerea cererilor a fost publicată în Monitorul Oficial Lege nouă pentru retrocedarea terenurile agricole! Prețuri pe tonă pentru grâul, rapița și orzul din recolta 2026

    Ultimele știri

    Kaufland despre buchetele de trandafiri la 1 leu: Nu reprezintă o strategie comercială, ci un mecanism responsabil de gestionare a stocurilor Situația din Iran dă bătăi de cap fermierilor români: Motorina mai scumpă și în cantități limitate! AFF – parteneriat cu Primăria Sectorului 1 pentru dezvoltarea Pieței Producătorilor Autohtoni Vin banii pentru plata ANT. Anunț direct de la vicepremierul Tanczos Barna Șeful Comisiei de Agricultură anunță o nouă subvenție de 15 euro și eliminarea impozitelor pentru camioane apicole