• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • PROBLEME CU STUPII? Iată unde puteți apela pentru CONSULTANȚĂ PRIVIND STAREA DE SĂNĂTATE A ALBINELOR!

    agrointeligenta.ro

    Sănătatea albinelor este cel mai important lucru într-o stupină, iar sezonul în care ne aflăm poate pune reale probleme apicultorilor cu mai puțină experiență, dar și ”veteranilor”. Cei care se confruntă cu situații cărora ”nu știu să le dea de cap” au acum posibilitatea de a apela nu doar la forumurile și discuțiile cu alți crescători de albine, dar și la specialiști.

    Pentru consultanță privind starea de sănătate a albinelor, Federația Romapis anunță apicultorii că pot lua legătura cu specialiștii prin intermediul adresei de e-mail e-mail: soropa.ro@gmail.com. ”SoRoPa – Societatea Română de Patologie Apicolă din cadrul AGMVR, va colabora cu toate asociațiile apicole în vederea analizării situației și identificării cauzelor în situațiile în care considerați că sănătatea familiilor dumneavoastră de albine este nesatisfăcătoare”, anunță oficialii Romapis.

    Vă recomandăm să citiți și:

    CREȘTEREA ALBINELOR: Lucrări OBLIGATORII în luna DECEMBRIE!

    ÎMPACHETAREA STUPILOR pentru iarnă: TREI METODE TESTATE cu succes de apicultori

    Afacerea cu albine. Sfaturi la cumpărarea familiilor

    De ce mor albinele în sezonul rece. Metode eficiente pentru a preveni pierderea efectivului din stup


    Te-ar mai putea interesa

    Șef APIA la MoldAgro Expo 2026: Când intră în conturi banii la subvențiile ANT și SCV ,,Performanță” la cadastru gratuit. ANCPI se laudă că într-o lună a închis lucrări în 4 din cele 2.618 de UAT-uri Ploaia care a salvat câmpurile: după două luni de secetă, culturile își revin spectaculos Plăți în avans pentru fermierii care au depus deja cerere de subvenții la APIA Apicultorul român care a convins Comisia Europeană să scoată de pe piață mierea falsificată!

    Ultimele știri

    Adunarea Generală a UNCSV: 77 de cooperative active membre, aplicație pentru membri și clarificări legislative Procurorii EPPO au reținut un consultant care a depus la AFIR 237 de proiecte pentru tineri și micii fermieri Aproape 2.000 de hectare de teren agricol – libere pentru arendă la ADS! Peste 100 de noi genotipuri de grâu vor fi prezentate pe 9 iunie, la SCDA Lovrin, la Ziua Câmpului de Cercetare Dezvoltare Fermier Theodor Ichim – hărnicia lasă urme. Povestea de la Chirnogeni pentru ”Campioni pe teren”