• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Condiţii imposibile pentru asigurarea recoltelor în caz de calamitate

    agrointeligenta.ro -

    Rachete antigrindină sau radare de vânt sunt doar câteva dintre dotările pe care un cultivator trebuie să le aibă pentru a-şi asigura recoltele. Investiţiile costă mai mult decât orice plantaţie, aşa că agricultorii se lasă tot în voia Domnului.

    Spărgătorul de nori este numai una dintre cerinţele, cel puţin ciudate pe care firmele de asigurări le solicită agricultorilor pentru a-i despăgubi în cazul în care recolta ar fi compromisă de calamităţile naturale. În aceste condiţii, producătorilor agricoli le este practic imposibil să semneze un contract de asigurare.

    Mă costa foarte mult să fac acest lucru. Noi nu avem plase antigrindină. Iar ei îmi cereau să folosim inclusiv rachete pentru spart norii. Să-mi achiziţionez un dispozitiv meteorologic, un barometru, o grămadă de intrumente de chestii care nici nu ştiu cum funcţionează. Mi s-a părut ceva extrem„, a declarat pentru RTV.net un agricultor, Florin Preda.

    Chiar dacă ajung să semneze cu o firmă de asigurări, până la primirea despăgubirilor drumul este lung. „Noi nu asigurăm nici pământul, nici planta, ci rodul acesteia. Cine are dreptul asupra rodului, poate încheia şi o asigurare. Asigurarea nu acoperă partea de boli de dăunători„, spune reprezentantul unei firme de asigurări.

     


    Te-ar mai putea interesa

    Cezar Gheorghe: România – la un pas să piardă gurile Dunării. Statul vrea să vândă Administrația Fluvială a Dunării de Jos! Primarii se plâng că măsurătorile pentru cadastrul național s-au făcut greșit Lucian Onea duce mai departe afacerea familiei: 50 ha de livadă și contract cu Lidl pentru producția de suc

    Ultimele știri

    Urgie în luna martie: Cod Roșu de vânt puternic. ISU a emis mesaje RO-Alert! Vremea se răcește brusc! Iarna se întoarce, după temperaturi foarte ridicate Dorin Cojocaru, APRIL: Febra aftoasă este extrem de contagioasă, se transmite inclusiv prin curenții de aer!