• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • PFA 2017. Lista cheltuielilor NEDEDUCTIBILE în acest an!

    agrointeligenta.ro

    În cazul PFA-urilor, a persoanelor fizice autorizate, lista cheltuielilor deductibile şi cea a cheltuielilor ce nu pot fi deduse la calculul venitului net sunt reglementate în Codul fiscal, la articolul 68. Conform unei analize realizate de portalul Avocatnet.ro, în categoria cheltuielilor ce nu pot fi deduse intră, în primul rând, sumele sau bunurile utilizate de contribuabil pentru uzul personal sau al familiei sale, precum şi impozitul pe venit datorat, inclusiv impozitul pe venitul realizat în străinătate.

    Tot pe lista cheltuielilor care nu se pot deduce se înscriu şi cheltuielile corespunzătoare veniturilor neimpozabile ale căror surse se află pe teritoriul României sau în străinătate, dar și cheltuielile cu primele de asigurare, altele decât cele pentru bunurile din patrimoniul personal al contribuabilului, când acestea reprezintă garanție bancară pentru creditele utilizate în desfășurarea activității independente a acestuia.

    Nedeductibile sunt și amenzile, confiscările, dobânzile, penalitățile de întârziere și penalitățile datorate autorităților române și străine, potrivit prevederilor legale, altele decât cele plătite conform clauzelor din contractele comerciale, precum şi donaţiile de orice fel.

    De asemenea, la calculul venitului net nu pot fi deduse nici ratele creditelor și sumele ori valoarea bunurilor confiscate ca urmare a încălcării dispoziţiilor legale în vigoare.

    Codul fiscal stipulează, de asemenea, că printre cheltuielile nedeductibile se numără și cele de achiziţionare sau de fabricare a bunurilor şi a drepturilor amortizabile din Registrul-inventar, dar și cele privind bunurile constatate lipsă din gestiune sau degradate și neimputabile, dacă inventarul nu este acoperit de o poliță de asigurare.

    De asemenea, acestora li se adaugă și impozitul pe venit suportat de plătitorul venitului în contul beneficiarilor de venit.

    Nu în ultimul rând, şi cheltuielile pentru autovehicule sunt deductibile, dar doar în procent de 50% din cheltuielile aferente vehiculelor rutiere motorizate care nu sunt utilizate exclusiv în scopul desfăşurării activităţii şi a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi nu au mai mult de nouă scaune de pasageri, dacă vehiculele respective se înscriu în oricare dintre următoarele categorii:

    În altă ordine de idei, în vederea stabilirii venitului net anual, contribuabilii pentru care determinarea venitului anual se efectuează în sistem real au obligaţia să completeze Registrul de evidenţă fiscală.

    Citiți și: PFA 2017. Ce CHELTUIELI PUTEȚI DEDUCE anul acesta ca PERSOANĂ FIZICĂ AUTORIZATĂ

    Ce persoane desfăşoară activităţi independente

    Şi în 2017, la fel ca până acum, în categoria veniturilor din activităţi independente se încadrează veniturile obţinute de:

    Codul fiscal defineşte activitatea independentă, la articolul 7, ca orice activitate desfășurată de către o persoană fizică în scopul obținerii de venituri, care îndeplinește cel puțin patru dintre următoarele criterii:


    Te-ar mai putea interesa

    Puiu Ilisei a mutat ”grosul” activității din fermă pe timpul nopții pentru a combate valul de căldură Canalul Siret–Bărăgan intră în execuție. Contract de 330 milioane de euro pentru primul tronson Greșeli de evitat la grâu, porumb și floarea-soarelui. Lecții din teren Fermierii cer derogări pentru transportul cerealelor: „În campanie, șoferii nu lucrează ca în transportul de marfă” Pentru ce a luat amendă 5.000 de lei un tânăr de 21 de ani ce conducea tractorul pe un drum public

    Ultimele știri

    Control fără precedent în Delta Dunării: autoritățile verifică exploatarea a aproape 3.000 de hectare ATENȚIE – Presiune ridicată a dăunătorilor din culturile de porumb! ”Bătaie” pe fondurile europene pentru legumicultură. Zeci de proiecte eligibile au rămas fără finanțare Turma vecină cu alt focar de Pesta Micilor Rumegătoare, contaminată! Toate oile vor fi sacrificate Apel disperat al fermierilor din Arad: „Stația care poate iriga 50.000 de hectare este lăsată în paragină!”